Porady

Jak zaprojektować nawierzchnię wokoło domu?

Przy budowie domu ważny jest projekt nie tylko samego budynku, ale także jego otoczenia. Zarówno ogród, jak i nawierzchnia również wymagają wcześniejszego zaplanowania.

Przy budowie domu ważny jest projekt nie tylko samego budynku, ale także jego otoczenia. Zarówno ogród, jak i nawierzchnia również wymagają wcześniejszego zaplanowania.

Rozplanowanie ścieżek, podjazdów, tarasów oraz ich dostosowanie do pełnionych przez nich funkcji wpływa na ich użyteczność oraz na komfort użytkowników. Inwestor niejednokrotnie zmaga się z dylematami dotyczącymi wyznaczenia powierzchni, doboru materiałów czy też dostosowania nawierzchni do stylu całego domu.

Czym jest projekt nawierzchni?
Jest to nic innego jak szereg elementów, które z jednej strony przedstawiają wizję przeszłego otoczenia domu, a z drugiej ułatwiają wykonanie aranżacji przestrzeni. Projekt powstaje w ścisłej współpracy pomiędzy inwestorem, a projektantem – tak, aby przy uwzględnieniu potrzeb mieszkańców, możliwe było zachowanie równowagi pomiędzy walorami funkcjonalnymi i estetycznymi. Zawiera on m.in. szkic koncepcyjny, czyli ogólny wygląd przestrzeni wokół domu, wraz ze wskazaniem usytuowania elementów małej architektury oraz ich szczegółowych wymiarów.

Projekt zawiera również wyszczególniony rodzaj asortymentu, informacje dotyczące użytych płyt, palisad, kostek brukowych, stopni schodowych i innych elementów uzupełniających. Ważnym elementem są również wyliczenia co do niezbędnej ilości materiałów, podanej w metrach kwadratowych. Dobry projekt będzie zawierał również zdjęcia z uprzednio wykonanych realizacji z użyciem zaproponowanego asortymentu. Dzięki tym wszystkim informacjom zawartym w projekcie dokładnie wiemy, jak nawierzchnia będzie wyglądała, ile i jakiego materiału potrzebujemy oraz gdzie możemy go zakupić.

Dobry, a więc jaki?
Podstawowymi cechami dobrego projektu nawierzchni są przede wszystkim jego funkcjonalność i indywidualizacja. Projekt wykonywany jest na zlecenie konkretnego inwestora i dlatego powinien być zgodny z jego potrzebami, oczekiwaniami, a także gustem i preferencjami estetycznymi. Nawet z najlepszy projekt okaże się tym złym, jeśli jego założenia będą sprzeczne z upodobaniami użytkowników.

Ponadto ważne jest, aby rodzaj zastosowanego materiału współgrał z architekturą i jednocześnie idealnie harmonizował z otoczeniem. W zależności od wizji inwestora oraz inwencji i pomysłów architekta dobrze zaprojektowana nawierzchnia może podkreślać stylistykę bryły domu bądź tylko subtelnie ją uzupełniać.

Źródło: Libet

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!