Porady

Jak zaaranżować taras?

Taras to idealne miejsce na wypoczynek i relaks podczas pogodnych dni. Słońce coraz dłużej utrzymuje się ponad horyzontem, aby patrzeć jak nadejdą ciepłe wiosenne dni idealne na spotkania na świeżym powietrzu.

Taras to idealne miejsce na wypoczynek i relaks podczas pogodnych dni. Słońce coraz dłużej utrzymuje się ponad horyzontem, aby patrzeć jak nadejdą ciepłe wiosenne dni idealne na spotkania na świeżym powietrzu.

Miejsce ekspozycji tarasu określa najczęściej projekt architektoniczny domu. Z reguły powiązane jest ono z drzwiami balkonowymi na parterze domu. Ilość słońca na tarasie ma w dużej mierze wpływ na rośliny, którymi będziemy mogli go ozdobić. Gatunki światłolubne, jak lawenda czy pelargonia, doskonale sprawdzą się na elewacji od południa czy zachodu. W zapełnienie donic czy skrzynek stojących po stronie północnej będziemy musieli włożyć więcej wysiłku – nie każda roślina lubi cień. Rośliny, które zniosą zacienione miejsce to na przykład begonie czy fuksje.

Przygotowania

Wykonywanie tarasu na gruncie powinno rozpocząć się od usunięcia ziemi na głębokość 40 centymetrów z całej jego planowanej powierzchni. Pamiętajmy o przygotowaniu spadku podłoża w kierunku przeciwnym do ścian domu, aby w przyszłości uniknąć problemów z gromadzeniem się wody. Podłoże pod płytami tarasowymi powinno być przygotowane następująco: ok. 10 cm piasku, ok. 20 cm łamanego kruszywa i ok. 5-6 cm podsypki z drobnego grysu. Wszystkie warstwy powinny być ubite zagęszczarką. Tak przygotowane podłoże pozwoli cieszyć się równą powierzchnią tarasu bez obaw o nierówności czy obsunięcia gruntu.

Jaki styl wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów płyt tarasowych, które pozwolą nam zaaranżować miejsce wypoczynku w dowolnym guście. Możemy zdecydować się na geometryczne, wielkoformatowe płyty lub rozwiązania nietypowe, różnokształtne, przypominające wyglądem łupaną skałę. Nie brakuje także rozwiązań dla miłośników stylu z tamtych lat – płyt celowo postarzanych czy obtłuczonych. Aranżując taras z wykorzystaniem płyt należy pamiętać o zmieniających się warunkach atmosferycznych. Fuga między elementami powinna mieć ok. 5-10 mm, może mieć ona postać żywiczną czy też piasku.

Źródło: Bruk-Bet

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!