
Niemal każdy nowobudowany dom wyposażony jest w taras. Po nadejściu wiosny stanie się on centralnym miejscem relaksu, przyjmowania gości i organizacji spotkań. Dlatego też ważny jest dobór odpowiednich materiałów i metod do jego wykonania. W naszym zmiennym klimacie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na odporność na warunki atmosferyczne.
Jednym z ciekawszych rozwiązań w aranżacji powierzchni, które ukazały się na rynku w ostatnich latach są betonowe płyty tarasowe - nowoczesne, komfortowe, a przede wszystkim wytrzymałe. Ich niewątpliwą zaletą jest także to, że są dedykowane przede wszystkim do zabudowy na sucho czyli na gruncie, bez użycia klejów i betonowych wylewek.
Szybko i łatwo
Na budowlanych forach internetowych mnożą się wpisy opowiadające o konieczności skucia betonowego tarasu przed ułożeniem wybranej nawierzchni. Wykonanie tarasu metodą tradycyjną ("na mokro") zajmuje co najmniej 30 dni. Ten sam efekt w technologii „na sucho” można osiągnąć w jeden dzień.
Poza obniżeniem kosztów, zyskujemy również gwarancję łatwego remontu po ewentualnym uszkodzeniu. Wymianę elementów można z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie, bez konieczności wzywania fachowca. Płytki wykładane metodą tradycyjną, "na mokro" nie dają takich możliwości.
Projekt i wykonanie
Aby taras służył nam przez wiele lat należy wykonać go zgodnie ze sztuką budowlaną. W pierwszej kolejności należy wykonać projekt, w którym uwzględnić należy: wymiary powierzchni, realne obciążenia nawierzchni, sposób odwodnienia oraz wzór płyt i sposób ich układania. Przystępując do realizacji zabudowy, należy wytyczyć powierzchnię tarasu oraz usunąć humus i grunt rodzimy na głębokość co najmniej 20-30 cm. Następnie trzeba wyrównać powierzchnię gruntu rodzimego oraz wykonać docelowe spadki (od 0,5-3 %) za pomocą piasku. Spadki należy wykonać w kierunku od budynku na zewnątrz. Kolejnym krokiem jest dokładne zagęszczenie powierzchni wyrównawczej wraz ze spadkami.
Kolejne warstwy podbudowy wykonujemy analogicznie, powtarzając proces wysypywania i zagęszczania. Tak przygotowaną nawierzchnię odcinającą możemy obsypać gruntem rodzimym. Kolejnym krokiem jest wykonanie warstwy nośnej z kruszywa łamanego 0-31,5 mm.
W zależności od ostatecznej wysokości posadowienia tarasu możemy wykonać kilka warstw nośnych o grubości od 10-20 cm. Należy pamiętać o dokładnym zagęszczeniu każdej następnej warstwy. Ostatnią warstwą podbudowy naszego tarasu jest gruba na 3-4 cm, niezagęszczona powierzchnia odsiewek kamiennych 0-7 mm. Zakończywszy prace nad podbudową, możemy przystąpić do wykonania nawierzchni tarasu, czyli do ułożenia płyt. Pamiętajmy przy tym o zachowaniu jednolitych odstępów o szerokości około 5-15 mm pomiędzy poszczególnymi płytami. W trakcie układania na bieżąco kontrolujemy poziomy sąsiadujących płyt, wyrównując różnice za pomocą białego gumowego młotka (czarna guma może zostawić ślady na jasnych płytach).
Impregnacja i fugowanie
Ułożone płyty należy niezwłocznie zaimpregnować. Jeśli taras wykonujemy w technologii "na sucho", płyty impregnujemy przed fugowaniem. Najlepiej użyć do tego celu specjalnego impregnatu. Podczas impregnacji należy używać rękawic, okularów i ubrania ochronnego. Impregnat należy nanieść dwukrotnie. Ostatnią czynnością jest fugowanie. W tym celu całość tarasu zasypujemy drobnym piaskiem płukanym 0-2 mm, a następnie za pomocą szczotki wypełniamy nim odstępy między płytami. Czynność tę powtarzamy kilkakrotnie, aż do całkowitego wypełnienia odstępów.
Źródło: Libet
![]() |
![]() |
![]() |
|
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze