Porady

Jak zadbać o brukową kostkę zimą?

Duży mróz, zalegający śnieg i intensywne opady mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na wygląd oraz właściwości materiałów budowlanych

Zimowa aura i towarzyszące jej mrozy czy opady mogą wyrządzić wiele szkód materiałom budowlanym. Tyczy się to również kostki brukowej, którą wyłożone są nasze podjazdy i przydomowe alejki. Jak o nie zadbać zimą, by po nadejściu wiosny móc się nadal cieszyć ich nienagannym stanem?

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, jakie zagrożenia dla kostki płyną z zimowej pogody. Częste przechodzenie temperatury przez granicę 0 st C powoduje zamarzanie i odmarzanie wody wnikającej w szczeliny między kostkami i strukturę betonu, co osłabia wytrzymałość całej wybrukowanej powierzchni. Inne szkodliwe czynniki, na które narażona jest nawierzchnia z kostki brukowej, to działanie preparatów i substancji odladzających oraz uszkodzenia mechaniczne.

Aby ustrzec się przed uszkodzeniami i stratami trzeba pamiętać i stosować się do kilku prostych zasad. Pierwszym krokiem powinna być impregnacja całej nawierzchni. Dostępne na rynku środki impregnujące na bazie wody, silikatów, butanolu i polimerów tworzą ochronną warstwę uodparniającą powierzchnię na wchłanianie wody, dzięki czemu częste odwilże i przymrozki nie będą dotykały bezpośrednio samej struktury betonu. Zminimalizuje to kruszenie się poszczególnych kostek i powstawanie odprysków.

Gdy już doczekamy się śniegu, chcąc nie chcąc będziemy musieli go usuwać z podjazdów i ścieżek. Jeśli zdecydujemy się na ręczne odśnieżanie, powinniśmy unikać metalowych elementów mogących zarysować i uszkodzić powierzchnię kostki. Lepiej sprawdzą się szufle plastikowe, bez stalowych krawędzi.

Kiedy odśnieżanie to za mało, zazwyczaj sięgamy po sól. Niestety może ona powodować przebarwienia powierzchni, dlatego do odladzania powierzchni betonowych rekomendowane są mniej inwazyjne i bardziej wydajne środki np. chlorek magnezu dostępny w formie płatków. Jeśli jednak decydujemy się na sól, należy stosować ją w tylko w niezbędnych ilościach i w razie rzeczywistej konieczności. Pamiętajmy, że nie wolno jej stosować podczas pierwszych dni zimy.

Przed nadejściem mrozów i śniegów jak i w trakcie zimy warto zainwestować w środki ochronne (impregnaty, chlorek magnezu), ponieważ pozwoli nam to przedłużyć życie nawierzchni i zaoszczędzi dużo większych kosztów związanych z jej wymianą. Dobrze zakonserwowana i właściwie odśnieżana kostka zimą, wiosną powita nas niezmienioną powierzchnią.

Źródło: Bruk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!