kızılay odtülüler dershane

HOT

Miasto-ogród jako koncepcja zabudowy

Miasto-ogród to koncepcja miasta satelickiego, osiedla oddalonego od centrum miasta. Szczególnie ważny jest znaczny udział terenów zielonych w ogólnej powierzchni miasta.

Miasto-ogród to koncepcja miasta satelickiego, osiedla oddalonego od centrum miasta itp., charakteryzującego się niską, luźną zabudową, a przede wszystkim znacznym udziałem terenów zielonych w ogólnej powierzchni miasta.

Podwarszawskie miejscowości mają bogatą tradycję odwoływania się do tradycji miasta ogrodu. Fragmenty Konstancina, Podkowa Leśna, Milanówek, Komorów czy fragmenty Żoliborza były planowane przed wojną w oparciu o idee Ebenezera Howarda. Tę ideę próbuje też odświeżyć w nowoczesnych warunkach osiedle w Książenicach. Co z tego wyszło?

Pomysł na Książenice powstał w nawiązaniu do położonej w pobliży Podkowy Leśnej - miasta zaprojektowanego w 1925 roku przez Antoniego Jawornickiego na zlecenie właściciela tych terenów Stanisława Lilpopa - przedwojennego przemysłowca. Pomysł nasunął się sam. Skoro mieliśmy do dyspozycji 140 hektarową, pięknie położoną działkę wśród lasów, to nawiązanie do położonej w pobliżu Podkowy wydawało nam się najbardziej naturalnym ruchem - mówi Grażyna Pasznik-Śledzińska, prezes MTG Agri-Rol S.A. - dewelopera, który jest właścicielem Książenic. Niewątpliwie była to też dobra zagrywka marketingowa - powołanie się na nośną ideę, która wzbudza wśród potencjalnych klientów dobre skojarzenia. Projekt przygotowały warszawskie biura - Atelier 2 Konrada Kuczy - Kuczyńskiego (projekt pierwotny) i Bulanda - Mucha Architekci (projekt ostateczny).

Cały tekst autorstwa Krzysztofa Mroczkowskiego można przeczytać w najnowszym numerze e-kwartalnika Krytyka Architektury.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!