kızılay odtülüler dershane

Porady

Jak przygotować system nawadniania na nadejście zimy?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią niskie temperatury. To już ostatni gwizdek by w pełni przygotować nasz ogród na nadchodzące mrozy.

Wielkimi krokami nadchodzi zima, co już można odczuć po otaczającej nas aurze i nocnych przymrozkach. Niskie temperatury będą miały ogromny wpływ na nasze ogrody oraz na to, w jakiej kondycji je zastaniemy na wiosnę. Początek grudnia to dobry czas, by zadbać nie tylko o trawnik i rośliny, ale także o sprzęt ogrodowy, na przykład system nawadniający, tak by uniknąć zniszczeń i uchylić się od dodatkowych kosztów związanych z zakupem nowych akcesoriów na wiosnę.

Po pierwsze – usuwamy zalegającą wodę
Pierwszym, podstawowym krokiem mającym na celu zabezpieczenie systemu nawadniającego przed zimą jest dokładnie usunięcie wody z narzędzi, rur, węży ogrodowych, zraszaczy, pistoletów, czy lanc zraszających. Rozszerzająca się pod wpływem mrozu woda łatwo może zniszczyć system, powodując pęknięcie węży i rozerwanie miejsc, w których zalega. Wyjściem z sytuacji są zawory odwadniające, dzięki którym skutecznie usuniemy wodę. Jeżeli nasz system nie posiada zaworów odwaniających zalecane jest usunięcie wody sprężonym powietrzem – to prosty i najbezpieczniejszy sposób.

Po drugie - odłączamy sterownik nawadniania
Równie istotny co sam system nawadniania jest jego sterownik - jego zabezpieczenie jest tak samo ważne, dlatego powinien on być odłączony od przyłączy kranowych. W tym przypadku również z pomocą może przyjść sprężone powietrze, które przyda się w usuwaniu wody z zaworów elektromagnetycznych zainstalowanych w skrzyniach w ziemi. Można je także zdemontować na czas zimy, a na wiosnę ponownie je podłączyć.

…i na koniec
Jeszcze jednym zabiegiem pozwalającym uniknąć zniszczeń i kłopotów jest odłączenie reduktorów ciśnienia i filtrów. Przechowywanie odłączonych elementów w suchym miejscu umożliwi ponowne ich wykorzystanie wraz z nadejściem wiosny. Pamiętajmy również, że zima nie musi być biernym czasem dla naszego ogrodu - możemy ją wykorzystać jako czas na czyszczenie i konserwację urządzeń ogrodowych, tak by po roztopach, w pełni sprawne mogły pomóc nam w dbaniu o nasz kawałek zieleni.

Źródło: Gardena

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!