ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Porady

Mała architektura - ogrodzenia i murki

Kształtowanie przydomowej przestrzeni jest istotnym elementem w planowaniu architektury krajobrazu otaczającej nasz dom

Projektowanie małej architektury może przynieść zaskakujące efekty w kształtowaniu przydomowej przestrzeni. Dzięki uniwersalnym zasadom kompozycji ogrodzenia i murki stają się integralnym elementem otoczenia.

Dominującym nurtem we współczesnej architekturze przestrzeni jest dbałość o jej poszanowanie z uwzględnieniem lokalnych tradycji. Idea ta w głównej mierze realizowana jest poprzez staranny dobór materiałów, faktur czy kolorów. Elementy małej architektury, chociażby poprzez swą wielkość nie mogą dominować nad architekturą domu czy ogrodu. Mają być elementem uzupełniającym, integralnym z resztą posesji.

Planując otoczenie domu warto poświęcić więcej uwagi ogrodzeniu. Wyznacza ono granicę prywatnej przestrzeni pełniąc jednocześnie funkcję reprezentacyjną. Aby uniknąć problemów, na wstępie dobrze jest przyjrzeć się regulacjom prawnym. Jeżeli ogrodzenie będzie usytuowane od strony drogi, ulicy, placu, torów kolejowych oraz innych miejsc publicznych lub jego wysokość będzie przekraczała 220 cm, konieczne jest uzyskanie zezwolenia na budowę. Wniosek należy złożyć w stosowanym urzędzie, a jeśli po 30 dniach nie otrzymamy  decyzji odmownej możemy przystąpić do prac. Pozwolenie nie jest konieczne w przypadku budowy ogrodzenia pomiędzy sąsiadującymi działkami lub w sytuacji, kiedy ogrodzenia nie przekracza 220 cm wysokości. Ogrodzenie do wysokości 180 cm nie może być wykończone ostro zakończonymi elementami, drutem kolczastym, szkłem tłuczonym. Ograniczenia te nie dotyczą ogrodzenia, które przekracza 180 cm.

Gdy mamy pewność, że aspekty prawne mamy uregulowane, można przystąpić do budowy. Najlepiej zacząć ją od wyboru odpowiedniego materiału. Godnymi uwagi są produkty splitowane. Splitowanie to nazwa metody produkcji, polegającej na podziale jednorodnego betonowego bloku w taki sposób, aby możliwe było uzyskanie chropowatej faktury, z wyjątkiem ścianek przeznaczonych do łączenia, które są zupełnie gładkie, co ułatwia wznoszenie murków. Zabieg ten umożliwia ścisłe przyleganie poszczególnych cegieł do siebie, dzięki czemu możliwe jest stworzenie jednorodnej pionowej płaszczyzny.

Cegła splitowana dobrze sprawdzi się w aranżacjach ogrodów angielskich, ogrodów inspirowanych dalekowschodnimi klimatami bądź też modnych ostatnio ogrodów vintage, wykorzystujących efekt postarzania.

Źródło: Libet

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!