Porady

Jak chronić drewniane altany ogrodowe?

Altany ogrodowe są tym elementem przydomowej architektury krajobrazu, w którym chętnie spędzamy czas wiosną i latem. Przed nadejściem fali opadów i mrozów trzeba zadbać, by przetrwała te ciężkie miesiące w nienaruszonym stanie.

Spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu coraz bardziej wchodzi Polakom w nawyk. Ciepłe miesiące sprzyjają odpoczynkowi i spotkaniom w altanie ogrodowej. Niestety, wiosna i lato już za nami, zaś zima zbliża się wielkimi krokami. Co zrobić, aby drewniana altana ogrodowa równie dobrze co w tym sezonie, służyła i w przyszłym? Najważniejsze jest uchronienie jej od złych skutków zmiennych warunków atmosferycznych.

Drewniane konstrukcje w ogrodzie prezentują się niezwykle urokliwie. Wiosną i latem wkomponowują się w otaczającą zieleń, zimą zaś, opruszone białym puchem zyskują niemal bajkowego wyrazu. Podczas ciepłych dni chętnie spędzamy w nich swój wolny czas, delektując się sielanką w samotności, czy też w gronie rodziny i znajomych. Koniec sezonu letniego nie oznacza, że mamy zapomnieć o naszych małych domkach. Musimy o nich pamiętać, jednak w inny sposób. Jesienią i zimą drewno wymaga szczególnej ochrony i dogłębnej impregnacji, tak aby mogło służyć przez kolejne sezony.

Najbardziej szkodliwe są czynniki atmosferyczne. Opady, wilgoć, mrozy i wiatry potrafią być niemal niszczycielskie, jeśli pozwolimy im wniknąć w strukturę materiału. W momencie gdy woda dostanie się wgłąb drewna i zacznie zamarzać, jej zwiększająca się objętość spowoduje pękanie i rozwarstwianie się surowca. Traci on wtedy na wytrzymałości, a do powstałych szczelin z łatwością mogą dostać się mikroorganizmy i owady. Aby uniknąć takiego stanu rzeczy należy sięgnąć po głęboko penetrujący impregnat. Odpowiednia konsystencja pozwoli na wniknięcie wgłąb drewna i uchronienie go przed sinizną, grzybami oraz owadami.

Jeżeli nasza altana wykończona jest metalowymi poręczami, kutymi zdobieniami czy też po prostu poszczególne elementy złączone są gwoździami i prętami, trzeba zwrócić uwagę na to, czy preparat, który chcemy zastosować nie powoduje zmian w ich strukturze i czy dla innych materiałów poza drewnem jest neutralny.

Przez cały rok drewniane altany narażone są na działanie promieni słonecznych. Nie da się ukryć, że powodują one bleknięcie i rozklad materiału. Dodatkowym kryterium przy wyborze impregnatu powinna być zdolność do ochrony przed promieniowaniem UV. Na rynku dostępne są również środki barwione, które pozwalają na wybór odpowiedniego odcienia, w zależności od rodzaju drewna, z którego zbudowana jest nasza altana. Kolory odzwierciedlają naturalne piękno surowca i wzmacniają jego walory estetyczne.

Aby impregnacja drewna spełniła swoje zadanie, należy ją poprzedzić kilkoma zabiegami poprawiającymi jej skuteczność. Na początku powierzchnia powinna być dokładnie oczyszczona, odpylona oraz wysuszona. Jeżeli mamy do czynienia z wcześniej używanym drewnem, trzeba usunąć jego stare powłoki - poprawi to jego przyczepność i zdolność do chłonięcia preparatu. Na zabiegi impregnacyjne nalepiej wybrać słoneczny i pogodny dzień, tak aby poziom wilgoci w powietrzu był jak najniższy. Sprzyjająca temperatura to od +10°C do +25°C. Może to zatem oznaczać, że najbliższe dni to ostatni dzwonek przed nadejściem deszczowych i chłodnych dni.

Źródło: Drewnochron

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!