ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Trendy

Ogród na jesień

Jesienią ogród wcale nie musi umierać. Wystarczy zadbać o odpowiednie rośliny, które o tej porze cieszą intensywną paletą barw

Jesienią ogród wcale nie musi umierać. Wystarczy zadbać o odpowiednie rośliny, które o tej porze cieszą intensywną paletą barw. Aranżacja ogrodu na jesień powinna uwzględniać przede wszystkim wrzosy, iglaki i kwitnące róże. Wspaniałym urozmaiceniem będą papryczki ozdobne.

Jesień to czas, kiedy ogrodnicy mają pełne ręce roboty. Poza zabezpieczeniem ogrodu na zimę czeka ich sadzenie drzew i krzewów owocowych, zbieranie plonów, zakładanie trawników i sadzenie żywopłotów, czy sadzenie cebul roślin, które zakwitły wiosną. Niestety z tygodnia na tydzień dni będą coraz krótsze a temperatury coraz niższe, dlatego warto te ostatnie chwile przed przymrozkami spędzić w ogrodzie czy na tarasie. Dobrze zaprojektowana zieleń wokoło będzie cieszyła wzrok i pozytywnie nastroi do działania.

Grządki kwiatowe o tej porze niestety tracą swój urok. Rozjaśnią je kwitnące wrzosy i wrzośce, których jaskrawe kolory pozytywnie wyróżnią się z otoczenia. Idealnym uzupełnieniem do wrzosowych kompozycji są rośliny iglaste, takie jak jałowiec chiński Stricta (Juniperus chinensis), czy świerk biały Conica (Picea glauca).

Kolejną rośliną, która sprawdzi się w jesiennym ogrodzie są róże okrywowe o długim i intensywnym kwitnieniu. Dzięki temu nawet późną jesienią wciąż będą się dobrze prezentować. Najbardziej rozpoznawalnymi kwiatami jesieni są niewątpliwie chryzantemy. Można je uprawiać zarówno w ogrodzie i na tarasie, jak i w domu oraz na balkonie. Na rynku pojawiła się nowa odmiana, tzw. Splash o odmiennej formie kwiatów oraz długim kwitnieniu.

W jesienne kompozycje wpisze się także Calocephalus Browna - jest to jednoroczna roślina o niezwykle srebrzystej barwie pędów. Na żywopłoty i szpalery nadadzą się iglaki, takie jak tuje czy cyprysiki. Już teraz warto wybiec z myślami wprzód i zadbać o rośliny, które zakwitną wiosną. Jesień to czas sadzenia krokusów, tulipanów, narcyzów, hiacyntów i inyych roślin cebulowych. Kwitnąc na wiosnę będą wyglądały bardzo świeżo i kolorowo.

Jesienne inspiracje ogrodowe można wprowadzić również do mieszkania. Dla tych, którzy nie dysponują własnym skrawkiem zieleni dobrym rozwiązaniem będą papryczki ozdobne przeznaczone do uprawy doniczkowej. Ich dekoracyjne, jaskrawe owoce są dostępne w różnych barwach - od kremowobiałego, poprzez żółty, czerwony, aż do fioletu.

Pomimo przekonania, że przyroda budzi się do życia wiosną natura pokazuje, że dysponuje ogromnym bogactwem roślin, barw i kolorów także jesienią. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednie rozwiązania na tę porę roku - później wystarczy tylko cieszyć się pięknymi kompozycjami.

Źródło: OBI

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!