Trendy

Projekty ogrodowe - w stylu vintage

Zamiłowanie do postarzanego piękna jest wyrazem tęsknoty do minionych czasów. Taki trend da się zauważyć m.in. w modzie, aranżacji wnętrz, a także architekturze krajobrazu. Niektórych będą satysfakcjonowały akcesoria i drobne akcenty w stylu retro, inni będą odczuwali potrzebę aranżacji całej otaczającej przestrzeni w klimacie vintage.

W projektowaniu postarzanego ogrodu ważne jest, aby wszystkie jego elementy współgrały ze sobą tworząc harmonijną całość. Nie bez znaczenia jest również architektura domu, roślinność, meble ogrodowe i akcesoria. Ze względu na osobliwy charakter, ogród vintage najlepiej sprawdza się na wsiach i w małych miasteczkach. W otoczeniu nowoczesnego miasta wygląłby dziwnie, co doprowadziłoby do powstania dysonansu.

Jeśli chodzi o ułożenie ścieżek, powinno unikać się geometrycznych kształtów. Taka zasada obowiązuje ze względu na brak wyraźnych kantów w posadzkach nagryzionych zębem czasu. O wiele bardziej korzystnie prezentują się one w płynnych i miękkich liniach.

W wyborze materiałów do ułożenia ścieżek i dróżek należy zwracać uwagę zarówno na ich formę i kształt, jak i na kolor i fakturę. Do aranżacji ogrodu vintage idealnie nadadzą się kostki o lekko obtłuczonych i wyszczerbionych krawędziach, sprawiające wrażenie wyślizganych lub wręcz stylizowane na bruk. Najlepiej sprawdzającymi się barwami będą odcienie zaczerpnięte z natury, takie jak beże, brązy czy szarości.

Całości dopełni odpowiednio dobrana roślinność - róże, wysokie trawy oraz bzy. Ważne są też meble ogrodowe, elementy wykończenia, takie jak ogrodzenie, lampy, doniczki i akcesoria ogrodowe. Postarzane, pokryte nalotem, a nawet rdzą, perfekcyjnie wpiszą się w krajobraz i kompozycję ogrodu, nadając mu ostateczny i wyrazisty charakter.

Źródło: Bruk-Bet

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!