Park

Ruszają prace nad koncepcją Białych Mórz w Krakowie

Obszar Białych Mórz to jedno z największych niezagospodarowanych pól inwestycyjnych położonych w granicach administracyjnych Krakowa. Położony w sąsiedztwie Łagiewnik i Zakopiańskiej, teren dawnych osadników cementowni to dziś ponad 30 hektarów zielonej przestrzeni. Z punktu widzenia urbanistycznego, to istotny fragment miejskiej tkanki – naturalny bufor pomiędzy zwartą zabudową a obszarami transportowymi i przemysłowymi.

Obszar Białych Mórz to jedno z największych niezagospodarowanych pól inwestycyjnych położonych w granicach administracyjnych Krakowa. Położony w sąsiedztwie Łagiewnik i Zakopiańskiej, teren dawnych osadników cementowni to dziś ponad 30 hektarów zielonej przestrzeni. Z punktu widzenia urbanistycznego, to istotny fragment miejskiej tkanki – naturalny bufor pomiędzy zwartą zabudową a obszarami transportowymi i przemysłowymi. Jeszcze w latach 90. planowano tu pole golfowe, jednak po rezygnacji z tej koncepcji, miejsce to czekało na decyzję co do swojej przyszłości. W 2024 roku Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu wraz z II etapem konsultacji społecznych. Postępowanie wygrała Pracownia Projektowa F-11, oferując wykonanie zadania za 243 tys. zł, co mieści się w zakładanym budżecie.

białe morza kraków

Etapy projektowe i rola konsultacji w sprawie parku na Białych Morzach w Krakowie

Zakres zamówienia obejmuje opracowanie kompletnej koncepcji zagospodarowania terenu z uwzględnieniem wcześniejszych i bieżących wniosków mieszkańców oraz wniosków płynących z badań terenowych i warsztatów. II etap konsultacji społecznych, który rozpocznie się równolegle z pracami projektowymi, został zaplanowany w trzech częściach. Pierwszy z nich to kampania informacyjno-promocyjna skierowana do lokalnych społeczności – ulotki i plakaty trafią do placówek oświatowych, kulturalnych i bibliotek w dzielnicach sąsiadujących z Białymi Mórami. Kolejny etap to spotkania diagnostyczne i projektowe – cztery otwarte wydarzenia (w tym spacer badawczy) oraz dyżury eksperckie z ankietami konsultacyjnymi. Całość zwieńczy raport podsumowujący, który zostanie opublikowany w formie pisemnej oraz udostępniony w kanałach internetowych ZZM i Miejskiego Centrum Dialogu. Koszt realizacji tej części zamówienia to 54 858 zł brutto.

Zobacz też: Otwarcie Parku Aleksandry Północ w Krakowie

Wstępne działania i zagadnienia funkcjonalne

Choć finalna koncepcja dopiero powstaje, teren Białych Mórz jest stopniowo porządkowany. W ciągu ostatnich trzech lat prowadzono tu systematyczne koszenie traw wzdłuż wydeptanych ścieżek oraz usuwano zagrożenia związane z martwymi drzewami. Jesienią 2024 r. przeprowadzono interwencję usunięcia topoli powalonej przez wiatr. W 2023 roku przeniesiono tu także 16 siedzisk zdemontowanych z Alei Róż – ich montaż możliwy był wyłącznie w wybranych miejscach ze względu na specyficzną konstrukcję. Choć nie zainstalowano jeszcze koszy na śmieci, podjęte działania ułatwiły korzystanie z terenu, zachowując przy tym jego półdziki charakter. Obecne działania ZZM zmierzają do zdefiniowania nowych funkcji przestrzennych Białych Mórz z poszanowaniem ich przyrodniczego potencjału – park ma pełnić funkcję rekreacyjną, edukacyjną i przyrodniczą, stanowiąc jednocześnie ważny element zielonej infrastruktury miejskiej południowego Krakowa.

 

Ruszają prace nad koncepcją Białych Mórz w Krakowie – metryczka projektu

Lokalizacja: Kraków / Polska
Projekt: Pracownia Projektowa F-11
Fot. Szymon Korta
Typ: park 
Rok: planowany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!