Ulica

Nowe funkcje i zieleń na ulicy Długie Ogrody w Gdańsku

Projekt przebudowy ulicy Długie Ogrody w Gdańsku, autorstwa pracowni Restudio Jacaszek Architekci z Gdańska oraz Saneccy z Krakowa, ma na celu przekształcenie tej przestrzeni w atrakcyjną i funkcjonalną część miasta. Obszar o powierzchni 2,7 ha, dotychczas zdominowany przez ruch samochodowy i pełniący funkcję parkingu, zostanie przekształcony w zieloną strefę miejską

Projekt przebudowy ulicy Długie Ogrody w Gdańsku, autorstwa pracowni Restudio Jacaszek Architekci z Gdańska oraz Saneccy z Krakowa, ma na celu przekształcenie tej przestrzeni w atrakcyjną i funkcjonalną część miasta. Obszar o powierzchni 2,7 ha, dotychczas zdominowany przez ruch samochodowy i pełniący funkcję parkingu, zostanie przekształcony w zieloną strefę miejską. Zwycięska koncepcja została wybrana w konkursie organizowanym przez Miasto Gdańsk we współpracy z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni.

Projekt przebudowy ulicy Długie Ogrody w Gdańsku

Funkcjonalne strefy zrewitalizowanej przestrzeni

Główne założenia zwycięskiego projektu zakładają ograniczenie ruchu pojazdów, uporządkowanie przestrzeni oraz wprowadzenie dużej ilości zieleni. Współpracujący ze sobą projektanci przewidzieli trzy główne strefy funkcjonalne. Pierwszą jest obszar ogrodowy, który zostanie całkowicie wyłączony z ruchu samochodowego. Dominować w nim będzie linearny ogród miejski, z odtworzoną aleją lipową oraz zróżnicowaną roślinnością niską. Przestrzeń ta ma pełnić funkcję miejsca odpoczynku i rekreacji, a także stanowić naturalne przedłużenie Drogi Królewskiej, jednego z najważniejszych historycznych traktów Gdańska. Druga strefa ulicy Długie Ogrody obejmie uspokojony ruch samochodowy i rowerowy, a sama ulica zostanie zawężona do sześciu metrów szerokości. Zastosowanie wyniesionych stref współdzielonych w kluczowych miejscach, takich jak plac przed Bramą Stągiewną oraz plac przy kościele św. Barbary, pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych oraz ułatwi organizację wydarzeń plenerowych. W strefie trzeciej znajdować się będą lokale usługowe i gastronomiczne, z przewidzianym miejscem na instalacje artystyczne.

Projekt przebudowy ulicy Długie Ogrody w Gdańsku

Zieleń i bezpieczne ścieżki zamiast parkingu

Architekci z pracowni Restudio i Saneccy położyli duży nacisk na kontekst historyczny, nawiązując do tradycyjnych materiałów i kolorystyki charakterystycznej dla Gdańska. Wprowadzone rozwiązania projektowe łączą nowoczesne podejście do urbanistyki z zachowaniem dziedzictwa tego miejsca, które uległo znacznym zniszczeniom podczas drugiej wojny światowej i którego forma obecnie znacznie odbiega od pierwotnych założeń. Kluczową rolę w projekcie odgrywa zieleń – nie tylko poprawia estetykę ulicy, ale także wpływa na mikroklimat, redukując efekt miejskiej wyspy ciepła. Projekt rewitalizacji ulicy Długie Ogrody zakłada również reorganizację przestrzeni publicznej poprzez usunięcie głównego parkingu, który zostanie przeniesiony w inne miejsce. Dzięki temu znacznie zwiększy się komfort pieszych i rowerzystów, a przestrzeń zostanie lepiej dostosowana do potrzeb mieszkańców. Koszt realizacji projektu oszacowano na 51 mln zł.

Nowe funkcje i zieleń na ulicy Długie Ogrody w Gdańsku – metryczka projektu

Lokalizacja: Gdańsk / Polska

Projekt: Jacaszek Architekci sp. z o.o. i Saneccy sp. z o.o.

Typ: przestrzeń miejska

Powierzchnia: 2,7 ha

Realizacja: planowana

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!