
Plac Powstańców Warszawy przechodzi kompleksową transformację, której celem jest zwiększenie jego funkcjonalności oraz poprawa estetyki. W ramach projektu plac zostanie przekształcony w przestrzeń przyjazną pieszym i rowerzystom, z ograniczonym ruchem samochodowym oraz wieloma nowymi nasadzeniami. Prace nadzoruje Zarząd Zieleni Warszawy, a koncepcja rewitalizacji przygotowana została w 2020 r. przez biuro projektowe MAU.

Ogród Muzyki i Ogród Napoleona pełne zieleni
Jednym z kluczowych elementów inwestycji jest nowo wybudowany parking podziemny na 420 miejsc postojowych, który pozwala na reorganizację przestrzeni naziemnej. Dzięki temu możliwe stało się ograniczenie powierzchni przeznaczonej dla ruchu kołowego. Nowy układ placu Powstańców Warszawy opiera się na trzech powiązanych ze sobą strefach: Ogrodzie Muzyki, Ogrodzie Napoleona oraz Placu Pod Pergolami. Ogród Napoleona, zrealizowany wraz z budową parkingu, stanowi południową część założenia. Ogród Muzyki zajmie centralną część placu, oferując przestrzeń do kameralnych wydarzeń muzycznych. Natomiast Plac Pod Pergolami stanie się miejscem odpoczynku z zaplanowanymi nasadzeniami pnączy, takimi jak wiciokrzew zaostrzony, winorośl japońska i glicynia chińska, które stworzą zieloną osłonę dla użytkowników. Rewitalizacja placu Powstańców Warszawy jest częścią zmian, jakie od kilku lat zachodzą w centrum stolicy w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy, mającego na celu stworzenie zielonych enklaw i bezpiecznych miejsc dla pieszych i rowerzystów.

Drzewa, krzewy i rabaty na placu Powstańców Warszawy
Zieleń odgrywa kluczową rolę w projekcie rewitalizacji placu Powstańców Warszawy. Łącznie w poszczególnych etapach prac w tej części miasta pojawi się 58 nowych drzew, około 800 krzewów oraz szereg rabat bylinowych. Ze względu na znajdujący się pod placem parking, część roślin zostanie posadzona na specjalnie przygotowanym podłożu, zapewniającym ich swobodny wzrost. W trosce o odpowiednie nawodnienie roślin wykonano dwa ujęcia wody, które będą wykorzystywane w okresach suszy. Jednym z pierwotnych założeń projektu było wprowadzenie kurtyny wodnej przy pomniku Powstańców Warszawy, jednak w trakcie realizacji z pomysłu tego zrezygnowano. Mimo to monument zyska nową oprawę w postaci zieleni, podkreślając jego znaczenie w przestrzeni miejskiej. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na wiosnę 2026 r.

Centrum Warszawy z nowymi ogrodami – metryczka projektu
Lokalizacja: Warszawa / Polska
Nadzór: Zarządu Dróg Miejskich
Projekt: MAU Mycielski Architecture & Urbanism
Typ: przestrzeń miejska
Realizacja: 2025-2026
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze