Park

Park Żerański w Warszawie coraz bliżej otwarcia

Park Żerański będzie nową przestrzenią rekreacyjną w Warszawie, powstałą na 13-hektarowym terenie wzdłuż Kanału Żerańskiego. Projekt opracowany przez biura Archigrest i TopoScape zakłada stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej, łączącej naturalne walory krajobrazowe z infrastrukturą umożliwiającą aktywny wypoczynek. To największy park administrowany przez Zarząd Zieleni Warszawy.

Park Żerański będzie nową przestrzenią rekreacyjną w Warszawie, powstałą na 13-hektarowym terenie wzdłuż Kanału Żerańskiego. Projekt opracowany przez biura Archigrest i TopoScape zakłada stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej, łączącej naturalne walory krajobrazowe z infrastrukturą umożliwiającą aktywny wypoczynek. To największy park administrowany przez Zarząd Zieleni Warszawy, prace rozpoczęły się w 2023 r., a ich zakończenie  planowane jest na czerwiec 2025 r.

Park Żerański

Kanał Żerański kluczowym elementem parku

Jednym z kluczowych elementów koncepcji Parku Żerańskiego jest wykorzystanie nabrzeża Kanału Żerańskiego. Odcinek o długości 1,5 km zostanie dostosowany do użytkowania przez pieszych i rowerzystów. Projektanci postawili na rozwiązania nawiązujące do portowego charakteru miejsca. W parku powstaną pływające pomosty, osadzone na drewnianych dalbach, umożliwiające odpoczynek tuż nad wodą. Infrastruktura ta uwzględnia również potrzeby osób z niepełnosprawnościami, oferując łagodne zejścia i rampy prowadzące na nabrzeże. Układ komunikacyjny Parku Żerańskiego obejmuje rozbudowaną sieć ścieżek pieszych i rowerowych. Ścieżka rowerowa połączy się z istniejącymi trasami przy ul. Kowalczyka oraz Modlińskiej.

Zróżnicowane strefy aktywności w Parku Żerańskim

W obrębie parku przewidziano strefy odpoczynku, zarówno w nasłonecznionych miejscach, jak i w cieniu drzew. Powstanie także strefa rekreacyjna, obejmująca plac zabaw o charakterze „wioski rybackiej” oraz park linowy. Jednym z istotnych elementów założeń projektowych jest Warszawskie Centrum Sportów Wodnych, którego rozwój został uwzględniony w koncepcji parku. Planowana jest wypożyczalnia kajaków, a także elementy wodne na placu zabaw, współfinansowane z budżetu obywatelskiego. W parku znajdzie się również pawilon rekreacyjno-gastronomiczny, który będzie stanowić centralny punkt dla odwiedzających. Jego otwarcie przewidziano na listopad, a do tego czasu zapewnione zostaną tymczasowe sanitariaty. Projektanci z pracowni Archigrest i TopoScape, którzy mają już na swoim koncie projekt warszawskiego parku Akcji „Burza”, w Parku Żerańskim zdecydowali się na pozostawienie części betonowych elementów po dawnej fabryce domów. „Decyzja o pozostawieniu gruzu była podyktowana względami przyrodniczymi. Jego usunięcie oznaczałoby wycięcie  kilkudziesięcioletnich drzew, ale także habitatów dla niektórych roślin i zwierząt, które znalazły tu swoje miejsce. One nie będą w stanie funkcjonować bez tych kryjówek, które oferują im te gruzy” - komentuje Maciej Kaufman, jeden z projektantów parku. Konstrukcje dawnej fabryki wkomponowano w część parkową i zaplanowano wytyczenie ścieżki edukacyjne, przybliżającej historię miejsca. Koszt realizacji projektu wynosi około 56 mln zł.

Park Żerański w Warszawie coraz bliżej otwarcia – metryczka projektu

Lokalizacja: Warszawa / Polska

Inwestor: m.st. Warszawa
Projekt: Archigrest i TopoScape

Typ: park miejski

Powierzchnia: 13 ha

Rozpoczęcie prac: 2023
Planowane zakończenie prac: czerwiec 2025

Koszt: 56 mln zł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!