Produkty

XXI Międzynarodowa Wystawa „Zieleń to życie” – laureaci konkursu roślin "Nowości"

Podczas XXI edycji wystawy „Zieleń to życie”, która odbyła się na przełomie sierpnia i września w Warszawie, został rozstrzygnięty m.in. Konkurs Roślin Nowości. Brązowych medalistów było aż trzech: Berberis thunbergii „Natasza”, Clematis „Kaiser” oraz Hydrangea paniculata LITTLE LIME „Jane”.
Złoty medal otrzymała Rosa „Anisade” a srebrny Magnolia „Genie”.

Podczas XXI edycji wystawy „Zieleń to życie”, która odbyła się na przełomie sierpnia i września w Warszawie, został rozstrzygnięty m.in. Konkurs Roślin Nowości. Brązowych medalistów było aż trzech: Berberis thunbergii „Natasza”, Clematis „Kaiser” oraz Hydrangea paniculata LITTLE LIME „Jane”. Złoty medal otrzymała Rosa „Anisade” a srebrny Magnolia „Genie”. W rywalizacji 29 nowych odmian drzew, krzewów iglastych i liściastych, krzewinek, pnączy i bylin liczył się kolor, nietypowa forma i kształt, wielkość. Laureaci konkursu „Nowości” nie tylko otrzymali medale: złoty, srebrny i brązowy ale także szansę na stanie się rynkowym przebojem.

Berberis thunbergii „Natasza” to piękny i rozłożysty krzew o różowoczerwonych pędach i wielobarwnych liściach. W pierwszym roku pędy są wyprostowane i strzeliste, ale już w następnym sezonie krzew rozgałęzia się i przegina na boki. Gałązki układają się horyzontalnie z liśćmi wielobarwnymi o łopatkowatym kształcie. Natasza najładniej wybarwia się jesienią. Kwitnie kremowymi kwiatami w maju a czerwone owoce dojrzewają w październiku. Znakomicie sprawdza się jako roślina okrywowa w ogrodach przydomowych i terenie zieleni miejskiej. Natasza została wprowadzona na rynek dopiero w tym roku.

Clematis „Kaiser” to powojnik o dużych, pełnych, różowych kwiatach, czasem nawet czerwonych. Dorasta do1,5 m. wysokości. Ma liście eliptyczne o jasnozielonej barwie. Pnącze czepia się podpór ogonkami liściowymi. Pnącze kwitnie bardzo obficie w maju i czerwcu. Odmiana sprawdza się przy obeliskach i niewysokich podporach ogrodowych. Powojnik został wyhodowany w Japonii w 2010 roku a w Europie pojawił się na rynku w tym roku.

Hydrangea paniculata LITTLE LIME „Jane”  to krzew karłowaty o dużych kwiatostanach. Osiąga tylko1,2 m. wysokości i do1,8 m. szerokości. Ma pędy wyprostowane, sztywne, ciemnoczerwone. Liście ciemnozielone, szorstko owłosione po obu stronach, które jesienią wybarwiają się na kolor czerwono-brązowy. Kwiaty niezwykle efektowne, zebrane w stożkowe wiechy o długości20 cm. Kwiaty są początkowo seledynowe, w miarę rozwoju stają się biało- kremowe a pod koniec lata różowieją. Krzew kwitnie od lipca do września. „Jane” nadaje się do przydomowych ogrodów ale także sprawdzi się w donicach na balkonie czy tarasie.

Źródło: Związek Szkółkarzy Polskich      

  

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!