
Ogrody Anny to nowoczesna przestrzeń miejska, powstała na terenie dawnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera w Łodzi. Stały się one integralną częścią projektu Fuzja Łódź, większego przedsięwzięcia rewitalizacyjnego, które ma na celu przywrócenie zdegradowanym obszarom nowej funkcji, zachowując jednocześnie ich historyczny charakter. Autorami koncepcji przekształcenia poprzemysłowych terenów w funkcjonalne Ogrody Anny są architekci z pracowni Medusa Group, którzy stworzyli otwarte miejsce sprzyjające integracji mieszkańców. Przestrzeń swoją nazwę otrzymała na cześć żony Karola Scheiblera i pasjonatki ogrodnictwa - Anny, która przez lata po śmierci męża kierowała zakładami włókienniczymi.


Podział przestrzeni i rozwiązania ekologiczne
Zrewitalizowana przestrzeń, mająca 8 ha powierzchni, została podzielona na dwie strefy – mineralną i wegetalną. Pierwsza z nich, wysypana jasnym tłuczniem, pełni funkcję użytkową, umożliwiając przenikanie wody do gruntu i chroniąc przed jego nadmiernym uszczelnieniem. Z kolei strefa wegetalna koncentruje się na roślinności o wysokiej zdolności retencyjnej. Wybrane przez projektantów gatunki drzew i krzewów zapewniają cień, ograniczają nagrzewanie się przestrzeni i wspierają bioróżnorodność. Jednym z kluczowych założeń projektu Ogrodów Anny było całkowite usunięcie ruchu samochodowego z powierzchni placu. Pojazdy zostały skierowane do podziemnych parkingów, co pozwoliło stworzyć przestrzeń w pełni dostępną dla pieszych. Istotnym elementem koncepcji jest również brak tradycyjnej, utwardzonej nawierzchni, zdecydowano się na naturalne materiały, które sprzyjają interakcji człowieka z otoczeniem. Pełną funkcjonalność i integrację projektu z otoczeniem znaleźć można także w innych realizacjach pracowni Medusa Group, jak chociażby w projekcie Wioski Edukacyjnej w Kleczy Dolnej.


Estetyka i funkcje społeczne Ogrodów Anny
Ogrody Anny pełnią funkcję zarówno rekreacyjną, jak i społeczną. Plac został zaprojektowany w taki sposób, by sprzyjał odpoczynkowi i różnym formom aktywności. W jego obrębie przewidziano miejsca do siedzenia w cieniu drzew, przestrzenie do zabawy dla dzieci oraz strefy umożliwiające organizację wydarzeń kulturalnych. Znaleziono tu również miejsce na klasyczne elementy miejskiej rekreacji, jak chociażby boisko do gry w bule. Jak podkreślają sami projektanci: „Cały projekt jest w zamyśle punktem zwrotnym dla odnowy historycznego obszaru miasta. To opowieść o czymś więcej niż tylko przywracaniu Łodzi postindustrialnej dzielnicy, która przez długie lata pozostawała odgrodzona murem, niedostępny dla mieszkańców. Celem projektu jest zespolenie przeszłości ze współczesnością.” Projekt Ogrodów Anny wpisuje się także w trend tworzenia biologicznie czynnych przestrzeni miejskich, które nie tylko pełnią funkcję estetyczną, ale także wspierają naturalne procesy ekologiczne. Odejście od konwencjonalnych rozwiązań w zakresie nawierzchni i nasadzeń roślinnych pozwala lepiej zarządzać wodami opadowymi oraz poprawia mikroklimat tego fragmentu miasta.
Ogrody Anny w Łodzi – rewitalizacja historycznej przestrzeni – metryczka projektu
Lokalizacja: Łódź / Polska
Autorzy: pracownia Medusa Group Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorska: Dawid Beil, Justyna Siwińska-Pszoniak, Agnieszka Morga-Bałamut, Małgorzata Czechowicz, Maciej Spiess, Mateusz Skalski, Marija Gawąd, Damian Langer, Andrzej Dukalski, Jagoda Kuś, Marcin Lech, Monika Węglińska-Szymczak, Ola Rodo-Krasnokucka, Anna Jabłońska, Bożena Wróbel, Ewa Zielonka-Mossoczy, Paulina Słocińska, Lechosław Słomka, Grzegorz Pietraszuk, Małgorzata Kasińska, Sebastian Dziedzic, Michał Bienek, Sandra Przepiórkowska, Sonia Kwiatkowska, Katarzyna Chobot, Adela Czeczotka, Michał Sokołowski, Mateusz Rymar, Krzysztof Weber, Michał Laskowski, Piotr Dećko, Mateusz Małecki, Tymoteusz Sapa, Michał Gawron, Seweryn Wróblewski
Projekt zieleni: Krzysztof Kass KASS-ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU
Branże: BZB Projekt, Elsanteam, eNNpro, WN-PROJEKT, Industria Project
Program prac konserwatorskich: ARCHI-PROJEKT Szymon Herman
Typ: przestrzeń publiczna
Realizacja: 2021-2024
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze