Jego forma nawiązuje do industrialnej przeszłości regionu, przypominając wylewającą się z wielkiego pieca szlakę (żużel). Betonowa konstrukcja z widocznymi śladami szalunków wpisuje się w naturalne ukształtowanie terenu i pełni funkcję kawiarni. Na dachu zaplanowano taras, który płynnie przechodzi w betonowe alejki przechodzące przez park. Betonowy pawilon w parku w Starachowicach od eM4. Pracownia Architektury Brataniec.
Pawilon w parku w Starachowicach
Starachowice w latach 2019-2021 zrealizowały projekt rewitalizacji parku miejskiego, którego główny element stanowi betonowy pawilon, zlokalizowany w dolnej części parku, w dolinie strumienia Pakułowy Smug. Prace modernizacyjne sfinansowane zostały z funduszy unijnych. Projektu betonowego pawilonu nagrodzono w konkursie architektonicznym „Polski Cement w Architekturze”.
Konstrukcja pawilonu
Forma pawilonu w parku w Starachowicach nawiązuje do industrialnej przeszłości regionu, przypominając wylewającą się z wielkiego pieca szlakę (żużel). Betonowa konstrukcja, z widocznymi śladami szalunków wpisuje się w naturalne ukształtowanie terenu i pełni funkcję kawiarni. Na dachu budynku zaplanowano taras, który płynnie przechodzi w betonowe alejki parku. Kolorystyka pawilonu pozostaje naturalna, charakterystyczna dla betonu, nie użyto tutaj barwników, co jeszcze bardziej podkreśla industrialny charakter konstrukcji. Surowość betonu kontrastuje z intensywną zielenią parku, mocno uwypuklając charakter budowli.
Pozostałe etapy rewitalizacji parku w Starachowicach
Betonowy pawilon w parku w Starachowicach jest tylko jednym z wielu elementów zakrojonej na szeroką skalę rewitalizacji. Podczas prac w parku zaaranżowano różnorodne przestrzenie ogrodowe, w tym ogród egzotyczny, bylinowy i deszczowy, wykorzystujące zarówno rośliny ozdobne, jak i rodzime gatunki. Drewniane pomosty prowadzą przez dolinę strumienia, tworząc ścieżkę edukacyjną, podkreślającą lokalną bioróżnorodność. Nowe alejki o zróżnicowanej fakturze umożliwiają wygodne przemieszczanie się, a „ścieżka żelaza”, wykonana z czerwonej nawierzchni, opowiada historię związków miasta z przemysłem, wzbogaconą tablicami ze stali kortenowskiej.
Projekt uwzględnia również elementy rekreacyjne, takie jak zbudowany z drewna i stali amfiteatr zlokalizowany na zboczu, w miejscu dawnej muszli koncertowej. Ażurowe platformy widokowe, umieszczone na skarpach zapraszają zaś do oglądania parku z innej perspektywy.
Betonowy pawilon w parku w Starachowicach – metryczka projektu
Lokalizacja: Starachowice / Polska
Projekt: eM4. Pracownia Architektury Brataniec
Typ: park miejski
Realizacja: 2021
Fot: eM4
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze