Punkt widokowy

Ambona jak trzcinowe witki

Ażurowa struktura z drewnianych belek tworzy lekką, otwartą przestrzeń, umożliwiającą użytkownikom bliski kontakt z naturą, zapewniając jednocześnie odpoczynek w zacisznym otoczeniu. Ambona nad Jeziorem Maltańskim

Ambona nad Jeziorem Maltańskim to przykład architektury wpisującej się w naturalny krajobraz. Konstrukcja zrealizowana jako niewielki pawilon obserwacyjny, wyróżnia się prostotą formy oraz subtelnym, oszczędnym wykorzystaniem materiału. Ażurowa struktura z drewnianych belek tworzy lekką, otwartą przestrzeń, umożliwiającą użytkownikom bliski kontakt z naturą, zapewniając jednocześnie odpoczynek w zacisznym otoczeniu.

Ambona nad Jeziorem Maltańskim

Zakończyła się 5. edycja konkursu Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego. Wśród wyróżnionych realizacji znalazł się projekt Ambony, platformy widokowej zlokalizowanej nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu, uhonorowany w kategorii „Przestrzeń Wspólna”. W tworzeniu Ambony uczestniczył międzynarodowy zespół studentów architektury z krajów Grupy Wyszehradzkiej, którzy pracowali pod opieką architektów Zoltána Majora i Pétera Müllnera z węgierskiej pracowni Partizan Architecture w ramach znanego od wielu lat projektu Wood for Mood.

Ambona nad Jeziorem Maltańskim

Ambona nad Jeziorem Maltańskim wpisana w krajobraz

Ambona nad Jeziorem Maltańskim to przykład architektury wpisującej się w naturalny krajobraz. Konstrukcja zrealizowana jako niewielki pawilon obserwacyjny, wyróżnia się prostotą formy oraz subtelnym, oszczędnym wykorzystaniem materiału. Ażurowa struktura z drewnianych belek tworzy lekką, otwartą przestrzeń, umożliwiającą użytkownikom bliski kontakt z naturą, zapewniając jednocześnie odpoczynek w zacisznym otoczeniu. Jej konstrukcja oparta została na symetrii smukłych, pionowych elementów inspirowanych wysokimi trzcinami otaczającymi jezioro. Z jednej strony pawilon osłania użytkowników przed słońcem, z drugiej otwiera widok na taflę wody, tworząc efekt „kadru”, który naturalnie kieruje wzrok ku jezioru. Refleksy światła, odbijające się od powierzchni wody, dodatkowo ożywiają wnętrze pawilonu, kreując dynamiczne smugi świetlne na jego ścianach. Realizacja projektu Ambony nad Jeziorem Maltańskim była częścią warsztatów architektonicznych „Mood for Wood”, zorganizowanych w czerwcu 2023 r. Projekt został zrealizowany w ciągu zaledwie 10 dni – od koncepcji po montaż. Efektem pracy zespołu jest struktura, która odpowiada na potrzeby użytkowników przestrzeni publicznych, zachowując przy tym szacunek dla otoczenia przyrodniczego.

 

Ambona nad Jeziorem Maltańskim

Ocena jury Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego

Kapituła konkursu doceniła Ambonę za jej umiejętne wpisanie w istniejący krajobraz oraz za stworzenie przestrzeni, która łączy funkcjonalność z walorami estetycznymi. W tegorocznej edycji wyróżniono projekty w sześciu kategoriach, doceniając realizacje łączące funkcjonalność, elegancję oraz poszanowanie kontekstu. Grand Prix oraz nagroda w kategoriach „Budynek użyteczności publicznej” i „Wnętrze” przypadły Hali widowiskowo-sportowej w Książu Wielkopolskim za wybitne dopasowanie do otoczenia, elegancję formy i przemyślane detale. Wśród laureatów znaleźli się również: osiedle Murawa 2, Dom A, pomosty nad Jeziorem Słupeckim oraz Centrum Muzealno-Edukacyjne KPN w Sobieszowie. Tytuł Młodego Twórcy zdobył Jędrzej Pawlaczyk za swoje osiągnięcia i społeczne zaangażowanie.

Ambona nad Jeziorem Maltańskim – metryczka projektu

Lokalizacja: Poznań / Polska

Projekt: Partizian architecture, Dawid Konopka, Paweł Siemaszko, Hanna Butryn, Aleksandra Kowańska, Krisztina Ferencz, Emese Inczédy, Ákos Reizinger, Jakub Martiška, Kevin Valient, Dominik Mettler

Typ: platforma widokowa

Realizacja: 2023

Foto: woodformood.com

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!