Poznań pozyskał z Unii Europejskiej niemal 10 mln zł na rewaloryzację parków i modernizację skwerów. Dodatkowe 14 mln zł pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprze rozwój zielonej infrastruktury w kluczowych lokalizacjach miasta. Poznań dąży do zmiany swojego krajobrazu poprzez szeroko zakrojone działania związane z zazielenianiem przestrzeni miejskiej. Proces ten obejmuje zarówno tworzenie nowych terenów zielonych, jak i odbrukowanie istniejących, twardych nawierzchni, co pozwala na wprowadzenie w te miejsca roślinności.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ogród na dachu przy Ny Østergade w Kopenhadze
Zielone zmiany w różnych częściach miasta
W ramach projektów rewitalizacyjnych w Poznaniu zrealizowano liczne inwestycje na poziomie dzielnic. Na Jeżycach, w rejonie skrzyżowania ulic Sienkiewicza, Gajowej i Kochanowskiego, asfaltowy plac został przekształcony w zielony skwer. Posadzono tam platany, krzewy ozdobne, byliny oraz rośliny cebulowe. Na Starym Mieście natomiast planowana jest kompleksowa przebudowa skrzyżowania ulic Kościuszki, Taylora i Taczaka, obejmująca nasadzenie drzew, krzewów i bylin, a także wprowadzenie rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo pieszych, takich jak wyniesione przejścia. Na Łazarzu popularny skwer Eki z Małeki zostanie zmodernizowany w celu stworzenia przestrzeni przyjaznej dla wszystkich użytkowników – od pieszych po rowerzystów i kierowców. W planach jest posadzenie 16 drzew oraz ponad 1000 bylin. Podobne działania przewidziano na Wildzie, gdzie przebudowa szerokiego skrzyżowania ulic Fabrycznej, Prądzyńskiego i Madalińskiego obejmie wprowadzenie zieleni na nieużytkowane dotychczas fragmenty jezdni. W wielu miejscach na nowo powstałych skwerach ustawione są również ławki, zachęcające do odpoczynku.
Funkcjonalne przestrzenie w Poznaniu
Dotychczas w Poznaniu odbrukowano ponad 26 tys. m2 nawierzchni, co umożliwiło wprowadzenie drzew, krzewów oraz bylin w gęsto zabudowanych rejonach miasta, takich jak Śródmieście, Jeżyce, Wilda czy Łazarz. Tego rodzaju działania nie tylko przyczyniają się do wzbogacenia miejskiego krajobrazu, lecz także poprawiają retencję wód opadowych i zmniejszają efekt miejskiej wyspy ciepła. Poznań rozwija także większe projekty łączące w sobie różne funkcje i estetykę. Przykładem jest stworzenie zielonego korytarza pomiędzy Skwerem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata a parkiem im. św. Jana Pawła II. Nowa przestrzeń jest wyposażona również w retencyjne oczka wodne i liczne nasadzenia, co pozytywnie wpływa na obieg wody i poprawia estetykę miejsca.
Poznań stawia na zieleń – metryczka projektu
Lokalizacja: Poznań / Polska
Typ: przestrzeń miejska
Rok: 2024
Zdjęcia: ZDM
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze