Jaka jest najlepsza pora roku, by rozpocząć budowę domu? Planowanie inwestycji i jej chronologia.
TweetnijBudowa domu to inwestycja, która wymaga starannego planowania, a wybór odpowiedniego terminu może wpłynąć na jej tempo, koszty i ostateczny efekt. Czy istnieje najlepsza pora roku, by rozpocząć budowę domu? Analizując projekty domów i przebieg prac, można dostrzec różne plusy i minusy związane z każdą z pór roku. Sprawdź, jaki moment może być najkorzystniejszy dla rozpoczęcia inwestycji.
Wiosna – najlepszy moment, by wbić pierwszą łopatę.
Wiosna to jeden z najczęściej wybieranych terminów, by rozpocząć budowę domu. Wraz z ociepleniem gleba odmarza, co pozwala na stabilne wykonanie fundamentów, a prace murarskie przebiegają sprawniej dzięki optymalnej wilgotności powietrza. Projekty domów, wybierane najczęściej jesienią, lub zimą, mogą być realizowane bez opóźnień, a korzystne warunki pogodowe pozwalają na uniknięcie problemów technicznych, które mogą pojawić się zimą. Szczególnie ostatnimi laty wiosna jest łaskawa dla inwestorów, gdyż śniegi topnieją stosunkowo wcześnie i można ruszać z budową zaraz po ustąpieniu przymrozków. Do rozpoczęcia budowy trzeba się jednak solidnie przygotować, a także uprzednio zadbać o wszelkie kwestie formalne. Wszystko powinno mieć właściwy czas i chronologię wydarzeń, począwszy od wyboru projektu, przez skompletowanie niezbędnych dokumentów i sprawne wykonanie adaptacji. Planowanie budowy domu warto rozpocząć co najmniej z rocznym wyprzedzeniem.
Lato – intensywna praca i szybki postęp
Lato to idealna pora na intensywne prace budowlane. Słoneczna pogoda, długie dni i brak deszczu sprzyjają szybkiemu postępowi budowy. Domy realizowane latem mają większą szansę na zakończenie kluczowych etapów przed nadejściem jesieni. Trzeba jednak pamiętać o ryzyku upałów, które mogą negatywnie wpłynąć na betonowanie i powodować konieczność dodatkowego nawadniania. W zależności od tego, jakie projekty domów wybraliśmy do realizacji inwestycji postęp prac będzie mniej lub bardziej widoczny. Jeśli zależy nam, by zakończyć prace murarskie i wybudować dom do stanu surowego zamkniętego warto wybierać projekty domów o prostej konstrukcji, zwartej bryle i kompaktowych rozmiarach. Niewielkie domy parterowe, lub z poddaszem użytkowym, których powierzchnia nie przekracza 100 m² będziemy w stanie wybudować i zacząć wykańczać jeszcze tego samego roku. Wszystko zależy oczywiście od strawnej ekipy wykonawczej oraz płynności finansowej naszego budżetu.
Jesień i zima – intensywny czas planowania.
Jesień i zima to mniej popularne terminy, jednak w przypadku niektórych prac, jak wylanie fundamentów na stabilnym gruncie, mogą być korzystne. Gdy wykonamy je w okresie pozbawionym przymrozków będziemy mieć solidną bazę do wiosennych prac. Zimą spada wyraźnie liczba inwestycji, co jednocześnie obniża ceny materiałów i usług. Można wtedy zrobić zapasy materiałowe, by budowa która ruszy od nowego sezonu wystartowała pełną parą. Jeśli nie zdecydujemy się na pierwsze prace budowlane na jesień warto przeznaczyć ten czas na dokładne zaplanowanie poszczególnych etapów budowy. Jesienią warto skupić się na wyborze konkretnego projektu domu, odpowiadającego nie tylko naszym potrzebom, ale również warunkom posiadanej działki budowlanej. Gotowe projekty domów, dostępne na stronach pracowni projektowych, pozwalają zapoznać się z rysunkami szczegółowymi, specyfikacją energetyczną i swobodny wybór planu najbardziej optymalnego dla naszych potrzeb.
To, kiedy rozpoczniemy prace budowlane zależy w dużej mierze od możliwości finansowych oraz warunków pogodowych. Trzeba też zadbać o dostępność ekipy wykonawczej na odpowiednim poziomie. Jeśli nasza inwestycja będzie starannie zaplanowana, nie powinniśmy się obawiać przeciwności losu. Konsekwentne realizowanie założonego planu pozwoli ze spokojem patrzyć jak marzenie o nowym domu, krok po kroku staje się rzeczywistością.
Artykuł sponsorowany
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze