Ogród zaprojektowany przez Michała Wojdyło na działce o powierzchni ok. 1000 m2 cechują proste linie i geometryczne rabaty z różnorodnymi nasadzeniami. Naturalna roślinność została zintegrowana z przestrzenią rekreacyjną, a całość zachęca do spędzania czasu i odpoczynku na świeżym powietrzu. Ogród powstał w maju 2023 r. i już po roku widoczne są wyraźne efekty prac w postaci zagęszczających się i prawidłowo wzrastających roślin.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ogród z suchą rzeką
Bylinowe rabaty w geometrycznym ogrodzie
W centralnej części geometrycznego ogrodu dominuje przestronny trawnik, który stanowi doskonałe miejsce do zabaw i rekreacji. Uzupełnieniem tej przestrzeni są rozległe rabaty, pokrywające około jednej czwartej powierzchni ogrodu, pełne barwnych bylin i traw ozdobnych. Charakterystyczne dla tego projektu są naturalistyczne rabaty, utrzymane w stonowanych pastelowych barwach. Zastosowane rośliny, takie jak jeżówki, szałwie, rdesty himalajskie, zawilce oraz przegorzany, tworzą spójne kompozycje, jednocześnie rywalizując ze sobą strukturami. Znaczącą rolę odgrywają tu trawy ozdobne, takie jak śmiałki darniowe, prosa rózgowate i ostnice, dodające geometrycznemu ogrodowi delikatności. W swoim projekcie Michał Wojdyło przewidział również zaciszny kącik z miejscem na ognisko oraz dziką łąkę, która stanowi naturalną strefę ogrodu, zapraszającą owady zapylające. Wprowadzone też zostały sezonowe rośliny, z roku na rok różnicujące ogrodową przestrzeń.
Dekoracyjne drzewa
Geometryczny ogród nie posiada szczególnie wyróżnionych ścieżek, dzięki czemu nie zostały narzucone kierunki poruszania się po jego terenie. Cały trawnik stanowi trakt komunikacyjny, swobodny jest także dostęp do rabat. Te z kolei zostały wyłożone drobną korą ozdobną, która zatrzymuje wilgoć i hamuje wzrost niechcianych roślin. Rabaty nie zostały dodatkowo zabezpieczone włókniną, dzięki czemu gleba może swobodnie oddychać. Rośliny zyskały także element wertykalny w postaci drzew ozdobnych, które z czasem delikatnie osłonią je od słońca. Są to głównie świdośliwy i wiśnie ozdobne, które dodatkowo dodają przestrzeni dekoracji w porze kwitnienia i jesienią.
Geometryczny ogród – metryczka projektu
Lokalizacja: Polska
Projekt: Michał Wojdyło
Typ: ogród prywatny
Rok: 2023
Zdjęcia: Michał Wojdyło
|
|
|
|
|
|
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze