MIASTO, KRAJOBRAZ, OGRÓD

Świat

Rewitalizacja litewskiego Skaistakalnis Park

Projekt rewitalizacji znajdującego się w litewskim Poniewieżu Skaistakalnis Park, przekształcił najstarszy park miasta w nowoczesną i atrakcyjną przestrzeń publiczną, zachowując jego naturalny charakter. Mający prawie 30 ha powierzchni Skaistakalnis Park, usytuowany nad rzeką Nevežis, przeszedł gruntowną modernizację pod kierownictwem zespołu architektów krajobrazu PUPA / Life Over Space. Twórcom udało się  połączyć historyczne dziedzictwo miejsca z nowoczesnymi rozwiązaniami funkcjonalnymi. Głównym celem projektu było zwiększenie dostępności parku dla mieszkańców oraz przywrócenie jego dawnej roli jako przestrzeni rekreacyjnej i kulturalnej.

Projekt rewitalizacji znajdującego się w litewskim Poniewieżu Skaistakalnis Park, przekształcił najstarszy park miasta w nowoczesną i atrakcyjną przestrzeń publiczną, zachowując jego naturalny charakter. Mający prawie 30 ha powierzchni Skaistakalnis Park, usytuowany nad rzeką Nevežis, przeszedł gruntowną modernizację pod kierownictwem zespołu architektów krajobrazu PUPA / Life Over Space. Twórcom udało się  połączyć historyczne dziedzictwo miejsca z nowoczesnymi rozwiązaniami funkcjonalnymi. Głównym celem projektu było zwiększenie dostępności parku dla mieszkańców oraz przywrócenie jego dawnej roli jako przestrzeni rekreacyjnej i kulturalnej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:  Al Ittihad Park w Dubaju

Ciągłość historii i nowe przestrzenie w Skaistakalnis Park

W ramach rewitalizacji Skaistakalnis Park podzielono na kilka stref tematycznych, które odpowiadają różnym potrzebom społecznym. Przestrzenie te obejmują strefy sportowe, miejsca spotkań oraz tereny przeznaczone na imprezy kulturalne, takie jak koncerty czy wystawy. Duże zmiany objęły także otoczenie dawnej rezydencji, pełniącej obecnie funkcję centrum sztuki. Zostało ono zaaranżowane jako obszar spotkań społecznych, z drewnianymi tarasami oraz miejscami do organizacji wydarzeń. Dawne ruiny majątku wkomponowano w nową architekturę, podkreślając historyczną ciągłość miejsca. Nowa odsłona Skaistakalnis Park przewiduje również znaczące zwiększenie liczby terenów zielonych. Wprowadzono nowe strefy rekreacyjne, z miejscami do odpoczynku, w których mieszkańcy mogą cieszyć się ciszą i kontaktem z naturą. Rewitalizacja obszarów nadbrzeżnych, w tym renowacja stawów i strumieni, przyczyniła się z kolei do poprawy jakości wody i stanu ekologicznego tych ekosystemów.

park
park
park

Udogodnienia w zrewitalizowanym Skaistakalnis Park

Znaczną część rewitalizacji Skaistakalnis Park poświęcono przywróceniu bioróżnorodności przestrzeni. Wprowadzenie nowych nasadzeń drzew, krzewów oraz roślinności wodnej w okolicach stawów i strumieni nie tylko wzbogaciło estetykę terenu, ale również stworzyło warunki sprzyjające rozwojowi lokalnej flory i fauny. Ważnym elementem były działania mające na celu ochronę istniejących zasobów przyrodniczych. Tereny zalesione, które są częścią parku od XIX w., zostały poddane specjalistycznej pielęgnacji, a nowe ścieżki i mosty zapewniają teraz lepszy dostęp do trudno dostępnych obszarów, jednocześnie chroniąc je przed nadmiernym wydeptywaniem. Przykładem zrównoważonego podejścia są mosty zbudowane z wykorzystaniem pionowych drewnianych desek, wpasowujących się w otoczenie. Mosty te umożliwiają także pieszym, rowerzystom i osobom na wózkach dostęp do różnych części parku. Most główny, dawniej niedostępny dla osób o ograniczonej mobilności, został wyposażony w rampy oraz platformy widokowe, co umożliwia bezpieczne poruszanie się i podziwianie przyrody.

park
park

Rewitalizacja litewskiego Skaistakalnis Park – metryczka projektu

Lokalizacja: Poniewież / Litwa
Projekt: PUPA
Typ: park miejski
Rok: 2023
Zdjęcia: https://landezine.com/skaistakalnis-park-by-pupa/

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!