Polska

Rewaloryzacja Plant Salinarnych w Bochni

Wykonany przez pracownię Saneccy z Krakowa wraz z szerokim zespołem specjalistów projekt rewaloryzacji to w głównej mierze projekt konserwatorski, mający na celu przywrócenie dawnej świetności tego wyjątkowego w skali Europy Parku Salinarnego.

Wykonany przez pracownię Saneccy z Krakowa wraz z szerokim zespołem specjalistów projekt rewaloryzacji to w głównej mierze projekt konserwatorski, mający na celu przywrócenie dawnej świetności tego wyjątkowego w skali Europy Parku Salinarnego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nowy park w Morskim Śródmieściu Gdyni

Planty zostały założone w drugiej połowie XIX wieku na podstawie projektu Karola Bauera z 1868r. Kompozycja parku składała się z kwater geometrycznych wraz z alejami drzew w części południowej oraz swobodnym kaligraficznym układem w części północnej po wschodniej stronie budynków gospodarczych, które domykały pierwszą fazę. W drugiej fazie powstała część plant na zachód od stawu salinarnego oraz na terenie osuszonego miejsca – stawiska. Kompozycja drugiej fazy była bardzo swobodna, a ścieżki posiadały charakter czysto użytkowy w układzie diagonalnym.

park
park
park

Na terenie parku znajdują się dwa budynki – dawnej Kuźni oraz Lodowni, wpisane do rejestru zabytków jako obszar dawnej żupy Solnej w Bochni. Oba obiekty zostały gruntownie wyremontowane oraz odrestaurowane. Przywrócono ich pierwotny wystrój elewacji, wyeksponowano oryginalny wątek ceglany.

Znajdujące się na terenie parku zabytkowe pomniki zostały odrestaurowane zgodnie z programem prac konserwatorskich. Istniejące zdegradowane schody zostały ujednolicone i wyremontowane z użyciem betonu architektonicznego w kolorze piaskowca. Wymienione oraz ujednolicone zostały elementy małej architektury oraz oświetlenie, które zostało dobrane na wzór istniejących niegdyś w mieście lamp gazowych.

Trzy najważniejsze interwencje projektowe to: odtworzenie obrysu dawnego stawu w części centralnej w formie fontanny oraz mniejszego stawu w zachodniej części w formie ogrodu deszczowego; odtworzenie części kaligraficznej założenia na podstawie planu Karola Bauera na zachód od stawu w części centralnej; uczytelnienie dawnego placu przed budynkami Kuźni i Lodowni wraz z fantomami żywopłotowymi nieistniejących już dwóch pozostałych budynków gospodarczych.

park
park

Na plantach rośnie obecnie ok 500 drzew i krzewów, z których ponad 60 posiada pierśnice powyżej 200 cm, są to głównie Kasztanowce, Buki, Klony oraz Dęby. Projekt zieleni stanowiący integralną część opracowania uzupełniał istniejący układ zieleni w oparciu o przekazy historyczne. Zaprojektowano uzupełnienia istniejących szpalerów kasztanowców oraz klonów. W rejonie dawnych zabudowań salinarnych wprowadzono nasadzenia z grabu strzyżonego. Za budynkiem dawnej kuźni, w miejscu dawnego sadu, odtworzono nasadzenia z drzew owocowych – jabłoni ozdobnej. W miejscu niewielkiego stawu widocznego na materiałach kartograficznych zaprojektowano rabatę bylinową naturalistyczną, pełniącą funkcję ogrodu deszczowego. Przy figurze św. Jana Nepomucena i wokół ogrodu geometrycznego zaprojektowano żywopłot grabowy.

W projekcie, dla całego założenia parkowego przewidziano również uzupełnienie niskiego piętra roślinności parkowej o projektowane krzewy (róże, jaśminowce, derenie lilaki, ligustr oraz grab), rośliny okrywowe (barwinek, bluszcz pospolity), byliny(tojeść, krwawnica, bodziszki, mozga trzcinowata) oraz rośliny cebulowe (krokusy oraz narcyzy).

park
park

Projekt: 2017
Realizacja: 2023-2024
Zespół Autorski: Saneccy sp. z o.o. Agnieszka Sanecka, Marek Sanecki, Autorska Pracownia Projektowa Jerzy Wowczak Ewa Wowczak, Jerzy Wowczak
Inwestor: Gmina Miasta Bochnia
Generalny Wykonawca: Krisbud sp. z o.o.
Zdjęcia: Rafał Barnaś

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!