MIASTO, KRAJOBRAZ, OGRÓD

Ogrody Prywatne

Naturalistyczny ogród na pochylonej, górskiej działce

Ogród przydomowy położony jest w Biczycach Dolnych koło Nowego Sącza. Został zaprojektowany na działce o bardzo dużym nachyleniu, przez co architekci z pracowni Gardeneria Studio zdecydowali się na stworzenie czterech półek - wypłaszczeń, a co za tym idzie skarp, które dzielą ogród na cztery strefy.

Ogród przydomowy położony jest w Biczycach Dolnych koło Nowego Sącza. Został zaprojektowany na działce o bardzo dużym nachyleniu, przez co architekci z pracowni Gardeneria Studio zdecydowali się na stworzenie czterech półek - wypłaszczeń, a co za tym idzie skarp, które dzielą ogród na cztery strefy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niewielki ogród od studia 7 Dla Ogrodu



Centralną część ogrodu stanowi utrzymywany naturalistycznie trawnik, który wypełnia przestrzeń ogrodu oraz stanowi oś wokół której rozrzucone są strefy dostosowane do topografii terenu oraz położenia domu i rustykalnej altany. Fragmenty trawnika zostały także przez projektantów zaliczone do zaprojektowanych stref ogrodu. Górski charakter ogrodu podkreślają rozrzucone na całej jego powierzchni kamienie, które także stanowią naturalną barierę zapobiegającą osuwaniu się ziemi na teren poza rabatami i strefami fukcjonalnymi. Kamienie stanowią także o naturalnym charakterze ogrodu nawiązując do krajobrazu Beskidu Sądeckiego. Poszczególne strefy ogrodu powstały dzięki zniwelowaniu fragmentów jego powierzchni.     

ogród
ogród
ogród

Pierwsza strefa, położona najbliżej domu, ze względu na największą różnicę wysokości terenu i ryzyko osuwania ziemi na dom, oddzielona została od pozostałej części ogrodu skarpą wzmocnioną murem oporowym. Stanowi on obszar wypoczynku. Znajduje się na niej przydomowy taras wykonany z dużych płyt w formacie 80 x 80 cm. Wzdłuż muru umieszczone zostały miskanty chińskie pomiędzy którymi umieszczone zostało oświetlenie dogruntowe podświetlające mur. Nad murem znajduje się rabata, na której w większych grupach posadzone zostały– kosodrzewiny, kocimiętki w odmianie „Neptune” i ostnice „Pony Tails”. Aby podkreślić naturalny charakter ogrodu na rabatach wykorzystano duże kamienie, które zostały wykopane na działce podczas budowy domu.

Nad rabatą położona jest druga strefa, która jest strefą gospodarczą. Znajduje się w niej wyrównany teren pokryty trawnikiem, a na końcu mała szklarnia. Szklarnia została umieszczona możliwe blisko granicy działki, tak aby była jak najmniej widoczna z domu i przydomowego tarasu. Strefę zamyka kolejna skarpa, na której zaprojektowane zostały rozplenice japońskie, płożące berberysy i róże pomarszczone. W najniższym fragmencie, na początku skarpy, umieszczone są lampy – kule w dwóch rozmiarach oraz większe rośliny akcentujące początek strefy.

Powyżej tego obszaru zaczyna się kolejna, trzecie strefa. Tworzy ją wypłaszczenie na którym znajduje się ognisko. Wokół ogniska posadzono użytkowe krzewy owocowe takie jak maliny, porzeczki czy borówki amerykańskie.

Nieco wyżej, na kolejnym poziomie wydzielonym w ogrodzie znajduje się altana, tworząca czwartą, niezależną strefę. Altana wykonana jest z drewnianych bali, a dach pokryty jest strzechą. Na skarpie powstałej przy altanie zaprojektowany został skalniak z róż okrywowych oraz kosodrzewiny. Do altany prowadzi ścieżka z nieregularnych płyt kamiennych zatopionych na płasko w trawniku. Altana położona jest w najwyższym punkcie działki, dzięki czemu możemy z niej podziwiać panoramę Nowego Sącza.

Po drugiej stronie ogrodu powstała jeszcze jedna skarpa, na której umieszczono rośliny, które mają za zadanie osłonić tylny wjazd do ogrodu. Tam również znalazły się głazy i lampy – kule. Zakończenie działki tworzą stare drzewa, które rosły w tym miejscu od lat. Dzięki nim ogród uzyskał domknięcie oraz przysłonę.       

ogród
ogród
ogród

Ogród przydomowy w Biczycach Dolnych

Projekt: Gardeneria Studio
Realizacja: 2024
Fot: Gardeneria Studio     

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!