Powstający na kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie las Miyawaki jest pierwszym tego typu projektem na Ursynowie. Mikrolas będzie nie tylko miejscem do podziwiania, ale także przestrzenią aktywizującą lokalną społeczność. W sadzeniu drzew będą uczestniczyć zarówno studenci, jak i mieszkańcy, co ma na celu zaangażowanie ich w działania na rzecz środowiska. Projekt ten jest realizowany we współpracy z firmą Forest Maker.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rewolucja w planowaniu przestrzennym – gminy mają czas do końca 2025 r.
Charakterystyka lasu Miyawaki
Las Miyawaki to innowacyjna metoda sadzenia drzew, która zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Opiera się ona na zasadach opracowanych przez japońskiego botanika Akirę Miyawaki, który zaproponował sposób przyspieszania wzrostu lasów w gęsto zaludnionych obszarach miejskich, gdzie przestrzeń do zazieleniania jest ograniczona. Metoda ta znajduje coraz szersze zastosowanie, zwłaszcza w miastach, które borykają się z problemem wysp ciepła oraz niskiej jakości powietrza. W odróżnieniu od tradycyjnych lasów, lasy Miyawaki charakteryzują się znacznie większym zagęszczeniem nasadzeń. Las Miyawaki rozwija się od półtora do dwóch razy szybciej niż tradycyjnie sadzony las, a jego różnorodność biologiczna jest kilkukrotnie większa. W warunkach miejskich takie lasy potrafią zyskać samowystarczalność już po kilku latach, co minimalizuje potrzebę intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych, w tym podlewania. Lasy Miyawaki odgrywają również istotną rolę w walce z wyspami ciepła, które są jednym z głównych problemów współczesnych miast. Gęsta roślinność skutecznie obniża temperaturę otoczenia, a także retencjonuje wodę, co ma szczególne znaczenie w kontekście coraz częściej występujących susz.
Rodzime gatunki w lesie Miyawaki
Las Miyawaki na Ursynowie nie jest pierwszym mikrolasem powstałym w Warszawie, już wcześniej tego typu siedlisko wzbogaciło teren przy Kopcu Powstania Warszawskiego. Sadzenie mikrolasu na Ursynowie zaplanowane zostało na początek października, więcej szczegółów zostanie podane przez SGGW bliżej tego terminu. Teren, na którym powstaje las, został starannie przygotowany, usunięto z niego gruz i odpowiednio wzbogacono glebę, co ma zapewnić optymalne warunki do wzrostu roślin. Zgodnie z zasadą twórcy w lesie Miyawaki zasadzone będą gatunki rodzime, można się zatem spodziewać klonów, grabów, dzikich jabłoni, jarząbów czy lip. Wśród krzewów być może pojawią się derenie, głogi, trzmieliny czy kaliny.
Las Miyawaki na Ursynowie – metryczka projekt
Lokalizacja: Warszawa / Polska
Realizacja: Forest Maker
Typ: mikrolas
Rok: planowany 2024
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze