Zwykle na tarasie, ale nie zawsze, bo czasem w głębi ogrodu – pomysłów i miejsc na stworzenie strefy wypoczynku jest wiele. Podpowiadamy, jak zaaranżować ją tak, aby była jednocześnie efektowna i komfortowa.
To, jak będzie wyglądać i gdzie powstanie wygodna strefa relaksu, zależy w dużej mierze od preferencji jej użytkowników, a także powierzchni w otoczeniu domu, którą można zagospodarować. Duże znaczenie ma też styl domu, ponieważ aranżacja strefy wypoczynkowej zawsze powinna korespondować z bryłą budynku. Najpopularniejsze są obecnie projekty nowoczesne. Tego typu budynki mają zwykle prosty, geometryczny kształt, duże przeszklenia w obrębie salonu, elewację w kolorach bieli i szarości, niekiedy wykończoną drewnem, betonem architektonicznym lub blachą. Do projektu przestrzeni przy domu o takim wyglądzie idealnie nadają się elementy betonowe. Użyjemy ich do budowy nawierzchni, paleniska, stopni na taras, a nawet do aranżacji zieleni. Które z nich wybrać, aby przestrzeń prezentowała się modnie?
Postaw na designerską nawierzchnię
Podstawą każdej kompozycji jest wybór odpowiedniej nawierzchni. Do budowy tarasu czy przestrzeni służącej wypoczynkowi, po których będą poruszać się wyłącznie piesi, wystarczą płyty betonowe o grubości 4,5 cm. Oczywiście można też użyć grubszych elementów. Do nowoczesnych aranżacji pasują geometryczne kształty, a także wszelkie odcienie szarości. W grę wchodzą zarówno kolory pełne, jak i melanże, które będą budować pożądany w nowoczesnej architekturze kontrast szarości z zielenią. Mile widziany jest również kolor korten wyglądający niczym rdzawa blacha. Będzie on pasował do nieco bardziej industrialnych projektów. Niesłabnącą popularnością cieszą się wciąż duże formaty, ale modne są również płyty w formie trapezów lub asymetrycznych wielokątów. W tej kategorii doskonale odnajdują się trapezowe płyty Polbruk Bosso Trapez. W kolekcji Bosso znajdują się też bardzo efektownie prezentujące się płyty w formie dużych kwadratów o wymiarach 60x60 cm.
W grupie płyt wielkoformatowych, oprócz Bosso zdecydowanie wyróżnia się płyta Polbruk Magna. Jest to jedna z największych płyt dostępnych na rynku i ma wymiary 75x100 cm oraz 50x75 cm.
Z dużych formatów warto również zwrócić uwagę na Polbruk Lamell. To minimalistyczna prostokątna płyta w rozmiarze 40x60 cm i grubości 4,5 cm. Doskonale nadaje się ona do budowy nawierzchni tarasów i występuje w dwóch fakturach: gładkiej oraz płukanej. W pierwszej wersji do nowoczesnych aranżacji najlepiej będą pasować szarości – nerino, stalowy i bazaltowy. W drugiej Lamell występuje w ciemniejszym odcieniu ritmo i jaśniejszym kolorze bianka. Wersja płukana, ze względu na strukturę powierzchni, będzie szczególnie pożądana we wszystkich aranżacjach, w których chcemy zaakcentować nawiązania do natury, gdyż fakturą przypomina nieco kamień.
Przy wyborze elementów do budowy nawierzchni, warto zwrócić uwagę również na sposób ich układania. Najczęściej stosowane są wzory „klasyczne”, czyli prosty, naprzemienny lub w tzw. cegiełkę, ale bestsellerem jest „jodełka”. Do jej wykonania konieczne są jednak długie i wąskie elementy. W tym przypadku doskonale sprawdzi się kostka Polbruk Metrik o wymiarze 28x7 cm. Kostka Metrik jest równie ascetyczna w formie, co płyta Lamell, z tym że jest dostępna w czterech szarościach (biały, stalowy, bazaltowy i nerino) oraz w rudo-pomarańczowym kolorze korten przypominającym rdzawą blachę.
Nastrojowe palenisko w ogrodzie
Oczywiście nawierzchnia to tylko podstawa aranżacji. Pozostałe jej elementy też mogą być wykonane z betonu. Na jego korzyść przemawia trwałość elementów betonowych i minimalny czas, który trzeba poświęcić na ich konserwację. Ogrodową aranżację warto wzbogacić o palenisko, które dodaje letnim wieczorom niezapomnianego klimatu i nuty romantyzmu. Można je wykorzystać do przygotowania posiłków lub jako element dekoracyjny. Palenisko możemy umiejscowić bezpośrednio na tarasie, wkomponowując je w jego nawierzchnię lub poza tarasem, w ogrodzie. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, sposób jego wykonania jest podobny. Budowę zaczynamy od wykonania dołu na głębokość około 40 cm poniżej gruntu. Następnie wyznaczamy środek i ściany. Gdy obrys konstrukcji jest już gotowy, na dnie paleniska układamy żwir, w którym umieszczamy elementy betonowe i łączymy je żaroodporną zaprawą cementową. Ścianki paleniska należy wymurować nieco powyżej poziomu gruntu lub nawierzchni tarasu, aby zapobiec rozsypywaniu się popiołu. Palenisko. powinno pasować wyglądem do stylu posesji. W nowoczesnych aranżacjach doskonale sprawdzają się pustaki Neo. Są minimalistyczne w formie, posiadają geometryczny, prostokątny kształt, gładką fakturę i kolorystykę utrzymaną w odcieniach modnych szarości (stalowy, grafitowy). Wierzch murka dookoła paleniska należy przykryć płaskim daszkiem, który również wchodzi w skład systemu Neo dedykowanego w swej podstawowej funkcji do budowy ogrodzeń.
Palenisko może też łączyć nowoczesny charakter z rustykalnymi akcentami. W tej konwencji doskonale sprawdzi się murek Albero. Jest to murek modułowy przypominający murki z łupka skalnego obecne w południowej części Europy. Świetnie pasuje do aranżacji śródziemnomorskich, ale może być też ciekawym elementem przełamującym chłodny minimalizm nowoczesnego stylu, zwłaszcza jeśli wykończymy go daszkami Neo. Występuje w dwóch kolorach brenta i nerino. Jeśli palenisko ma służyć głównie celom dekoracyjnym, warto w jego górnej części zamontować specjalne hartowane szkło, które ochroni użytkowników przed ewentualnym kontaktem z ogniem.
Popatrz na zieleń i poczuj zapach ziół…
Strefa wypoczynku w ogrodzie nie może istnieć bez zieleni. To ona pozwala wyciszyć się i odpocząć. Tu również z pomocą przychodzą elementy betonowe. Można z nich stworzyć donice czy warzywnik. W donicach możemy posadzić miniaturowe krzewy, ozdobne trawy, kwiaty czy pachnącą lawendę, a w warzywniku zioła, pomidorki koktajlowe czy inne warzywa, które lubimy w domowych sałatkach i przetworach. W obu przypadkach dobrze sprawdzi się palisada Hestra. Występuje ona w dwóch fakturach: gładkiej i drobnoutwardzanej, brązie i kilku odcieniach szarości oraz czterech wysokościach 40, 60, 80 i 100 cm. Pozwala to na budowę konstrukcji o zróżnicowanej wysokości, a to z kolei umożliwia wyeksponowanie wybranych roślin. Gdy wykorzystamy elementy o różnej wysokości, możemy stworzyć donice o nierównej, „ząbkowanej” krawędzi.
Inspirujące wyglądem donice wykonamy również przy pomocy murka Albero. Nie dość, że swobodnie zadecydujemy o ich wysokości (choć nie powinny być one wyższe niż pół metra), to jeszcze wzniesiemy je z siedmiu różniących się od siebie wzorem betonowych modułów przypominających łupek skalny. W ten sposób każda donica będzie unikatowa!
Podobne zastosowanie ma palisada Magna, z której można stworzyć „ścianę donic”. Jest to dość uniwersalny element, ponieważ położony na płasko nadaje się do budowy bardzo modnych lewitujących schodów, tworząc niskie stopnie o wysokości zaledwie 8 cm. Znajdą one zastosowanie wtedy, gdy przestrzeń do wypoczynku jest położona na delikatnym podwyższeniu w stosunku do całości ogrodu. Schody zbudowane ze stopni Magna stworzą wrażenie, że delikatnie „spływają” w kierunku ogrodu.
Posłuchaj szemrzącej wody
Jeśli do grilla, sofy z wygodnymi poduchami, warzyw i ziół z własnego warzywnika dodamy jeszcze uspokajający szmer wody możemy uznać, że strefa wypoczynku jest „samowystarczalna” i z przyjemnością można w niej spędzić nawet całe wakacje. Pustaki Neo i murek Albero, można również wykorzystać do stworzenia fontanny. Wystarczy wykonać z nich obudowę fontanny czy kaskady, po której będzie spływała woda i kojący klimat do relaksu w ogrodzie gotowy.
Zaaranżowanie komfortowej i modnej strefy wypoczynku wymaga połączenia w całość wielu różnych elementów. W kompozycji warto zastosować elementy betonowe, z których wykonamy nawierzchnię, strefę przygotowania posiłków, meble, donice oraz schody. Żeby osiągnąć pożądany efekt, musimy dobrać odpowiednie rośliny, a także inne pomniejsze detale. Jakie? Nie ma to jednej odpowiedzi, gdyż każdy odpoczywa na swój własny sposób.
Polbruk S.A. – to jeden z liderów w produkcji kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.
www.polbruk.pl
www.facebook.com/polbruk
www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/
www.facebook.com/JestemFachowcem
Materiał Partnera
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze