
W 2020 r. władze Tbilisi w Gruzji rozpoczęły projekt ponownego zalesienia Tbilisi Urban Forest, wprowadzając różnorodność gatunków endemicznych i przystosowanych do klimatu. Projekt realizowany przez studio Ruderal obejmuje dwa obszary o łącznej powierzchni 7 ha, a jego celem jest poprawa różnorodności biologicznej, zwiększenie odporności na zmiany klimatyczne oraz stworzenie nowych możliwości rekreacyjnych dla mieszkańców i turystów. Projekt ten jest realizowany dzięki wsparciu Fundacji Cartu oraz Urzędu Miasta Tbilisi, został też jednym z dziesięciu finalistów 12. edycji Europejskiej Nagrody za Miejską Przestrzeń Publiczną 2024.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: European Prize for Urban Public Space 2024 – Warszawa z nominacją
Nowoczesne zalesianie
Pierwszy obszar pilotażowy objął północne zbocze Narikala Ridge, które łączy historyczne centrum miasta z Narodowym Ogrodem Botanicznym Gruzji. Drugi to południowe zbocze w okolicach osiedla Okrokana, położone na wzgórzach nad Tbilisi. Firma Ruderal opracowała i przetestowała nowatorskie podejście do miejskiego zalesienia, które łączy ekologię, technologię i estetykę. Plany te uwzględniają różnorodność gatunków roślinnych, które są dostosowane do specyficznych warunków glebowych i nachylenia terenu. Nowe nasadzenia obejmują młode drzewka, krzewy i drzewa dojrzałe, które są starannie wkomponowane w istniejącą topografię i glebę. Ruderal stworzył parametryczne narzędzie do projektowania nasadzeń w programie Grasshopper. Narzędzie to pozwala projektantom szybko wizualizować fragmenty nasadzeń na różnych skalach, dostosowywać i optymalizować mieszanki gatunkowe w zależności od dostępności roślin w szkółkach oraz symulować interakcje różnych gatunków w czasie.

Lokalna roślinność w lesie miejskim w Tbilisi
W przeciwieństwie do innych miejskich projektów zalesiania, polegających na imporcie drzew i krzewów, ten projekt wykorzystuje sadzonki, krzewy i drzewa okazowe pochodzące z gruzińskich szkółek oraz lokalnych zapasów nasion. Dzięki temu projekt jest bardziej ekologiczny i wspiera rozwój lokalnych szkółek roślin rodzimych, zmniejszając ślad węglowy przedsięwzięcia. Każde nowe drzewko otoczone jest sadzonkami roślin opiekuńczych (głównie dymnicy zwyczajnej), które zapewniają cień, osłonę przed wiatrem, ochronę przed zwierzętami roślinożernymi oraz poprawiają jakość gleby, dodając materię organiczną i składniki odżywcze. Dzięki systemowi nawadniania i odpowiednim nasadzeniom, projekt wykazuje obiecujące wyniki i stanowi wzór dla kolejnych inicjatyw zalesienia w Europie i na świecie.
Narikala Ridge – uratowany las miejski w Tbilisi – metryczka projektu
Lokalizacja: Tbilisi / Gruzja
Projekt: Ruderal
Typ: las miejski
Rok: 2021
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze