Ekologia

Wrzosy

Już niemal w całej Europie kwitną wrzosy. To znak, że kończy się lato i nadchodzi jesień. Wrzosy kwitną od późnego lata do połowy jesieni. Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) kwitnie w lasach sosnowych, tworząc wrzosowiska.

Już niemal w całej Europie kwitną wrzosy. To znak, że kończy się lato i nadchodzi jesień. Wrzosy kwitną od późnego lata do połowy jesieni. Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) kwitnie w lasach sosnowych, tworząc wrzosowiska. Odmiany wrzosu mają bardzo zróżnicowany pokrój - od płożącego do wzniesionego. Kwiaty dzwonkowate, od białych po czerwone.

Wrzosy w ogrodzie

Odmiany wrzosu pospolitego wykorzystywane są w ogrodach wrzosowiskowych, w ogrodach skalnych, można je również uprawiać w donicach i pojemnikach. Sadzone są jako pojedyncze okazy lub w grupach, jako rośliny okrywowe. Wrzos pospolity oprócz walorów ozdobnych, jest także rośliną leczniczą i miododajną. Istnieje kilka odmian o bardzo wdzięcznych nazwach i walorach: Dark Beaty, to odmiana zwarta i kształtna, o pełnych krwistoczerwonych kwiatach i wysokości do20 cm. Jan Dekker, to kwiaty fioletowo-różowe z szarymi liśćmi, także do20 cmwysokości. Sunset ma liście zielono-złote wiosną, bardziej pomarańczowe latem, a ostatecznie stają się płomienno-czerwone. White Lawn, tak jak nazwa wskazuje, to białe kwiaty a wysokość dochodzi10 cm. Sprawdzi się w ogrodach skalnych i pojemnikach. Z kolei Alexandra oferuje kwiatostany długie i karmazynowo-białe, wysokość do35 cm. Boskoop- liście początkowo złote, zimą pomarańczowo-czerwone, kwiaty fioletowe, wysokość30 cm. Gold Haze to kwiaty białe z ciemnożółtymi liśćmi. Battle of Arnhem ma kwiaty liliowo-różowe, a wysokość nawet do65 cm. Firefly to kwiaty ciemnoróżowe, zimowe liście czerwone.

Pielęgnacja i uprawa

Wrzosy nie tolerują gleb wapiennych i suszy. Dobrze jest je okrywać na zimę gałęziami świerkowymi lub włókniną. Niektóre odmiany hodowlane są wrażliwe na duży mróz. Wrzosy należy podlewać, tak aby ziemia była stale lekko wilgotna. Wrzosy nie znoszą nadmiaru wilgoci, który łatwo prowadzi do chorób grzybowych. Wrzosy nie lubią zbyt intensywnego nawożenia, tak więc stosuje się najniższe zalecane dawki.

Źródło:e-ogrody

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!