kızılay odtülüler dershane

Publiczne

Nowe oblicze Ośrodka Rekreacyjnego „Balaton” w Wodzisławiu Śląskim

Zrealizowany projekt zagospodarowania terenu Ośrodka Rekreacyjnego „Balaton” w Wodzisławiu Śląskim to dzieło pracowni Plus8 Architekci. Inicjatywa, mająca na celu modernizację oraz rozbudowę infrastruktury rekreacyjnej, wprowadza nowoczesne rozwiązania funkcjonalne i estetyczne.

Zrealizowany projekt zagospodarowania terenu Ośrodka Rekreacyjnego „Balaton” w Wodzisławiu Śląskim to dzieło pracowni Plus8 Architekci. Inicjatywa, mająca na celu modernizację oraz rozbudowę infrastruktury rekreacyjnej, wprowadza nowoczesne rozwiązania funkcjonalne i estetyczne.

 ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pierwszy odcinek Skweru Krasińskiego już gotowy

Założenia modernizacji

Projekt zagospodarowania terenu wokół stawu Balaton obejmuje budowę kilku nowych obiektów oraz modernizację istniejących. Na terenie ośrodka powstały cztery budynki: rekreacyjno-socjalny, magazyn sprzętu pływackiego, budynek ratowników oraz krąg ogniskowy. Dodatkowo, zbudowano pomost rekreacyjny, rozbudowano plac zabaw, stworzono strefę street workout oraz dwa boiska do siatkówki plażowej. Wszystkie budynki są zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie stawu, co tworzy spójną i funkcjonalną przestrzeń rekreacyjną.

Nowa infrastruktura

Nowe budynki i infrastruktura zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni oraz wygodzie użytkowników. Budynek rekreacyjno-socjalny oraz magazyn sprzętu pływackiego usytuowano w północno-zachodniej części stawu, zapewniając łatwy dostęp do sprzętu wodnego. Krąg ogniskowy znajduje się na wschodnim brzegu, oferując miejsce do organizacji ognisk i spotkań. Budynek ratowników został zlokalizowany w zachodniej części, co zapewnia szybki dostęp do wszystkich kluczowych obszarów ośrodka. Pomost rekreacyjny, zaprojektowany jako drewniana ścieżka, prowadzi do głównej części pomostu z siedziskami oraz pomostu pływającego do cumowania sprzętu wodnego. Ośrodek działa głównie w sezonie letnim jako kąpielisko leśne. Od niedawna zimą staw gromadzi lokalną grupę osób morsujących, dla których w jednym z budynków powstała sauna z zapleczem szatniowym. Sam staw jest otoczony gęstym lasem, co zwiększa atrakcyjność miejsca, dlatego wycinkę drzew na terenie ograniczono do niezbędnego minimum. Udostępniono także dachy budynków dla odwiedzających w postaci tarasów widokowych, co zapewnia lepszy punkt obserwacyjny stawu nawet poza sezonem oraz dodatkową przestrzeń rekreacyjną.

Aktywny wypoczynek w nowej przestrzeni

Projekt czerpie inspiracje z nowoczesnych trendów w architekturze rekreacyjnej, kładąc nacisk na funkcjonalność oraz estetykę. Wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewno modrzewiowe i dębowe, pozwala na harmonijne wkomponowanie nowych obiektów w otoczenie. Elementy drewniane, impregnowane i malowane na kolor „orzech brazylijski”, nadają całości elegancki i spójny wygląd. Ponadto, projekt przewiduje instalację nowoczesnych systemów oświetlenia, nagłośnienia oraz monitoringu, co zwiększa bezpieczeństwo i komfort użytkowników. Inspiracją dla projektu była chęć stworzenia przestrzeni, która sprzyja aktywnemu wypoczynkowi i integracji społecznej, jednocześnie dbając o estetykę i ekologię.

Ośrodek rekreacyjny Balaton - metryczka projektu

Projekt: plus8.pl s.c. M., Górczyński, Ł. Pluta, R. Seemann
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Realizacja: 2023
Zdjęcia: Archifolio, Tomasz Zakrzewski
Źródło: https://plus8.pl/

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!