
W centrum Warszawy planowane są znaczące zmiany trzech ważnych placów: Żelaznej Bramy, Bankowego i Teatralnego. Koncepcje zagospodarowania tych miejsc zostały wypracowane przez MAU Mycielski Architecture & Urbanism podczas warsztatów projektowych, które odbyły się w czerwcu, listopadzie i grudniu 2023 r. Warsztaty te miały na celu stworzenie wizji nowoczesnych przestrzeni publicznych, które będą pełniły funkcje miejsc spotkań, spacerów, odpoczynku oraz organizacji wydarzeń kulturalnych.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Apartamentowiec z ogrodem wertykalnym
Nowe Centrum Warszawy i zielone przestrzenie
Zmiany w centrum Warszawy są częścią projektu Nowego Centrum Warszawy, który ma na celu przekształcenie Śródmieścia w wygodną sieć komfortowych przestrzeni publicznych. Program ten, zainicjowany przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, obejmuje zarówno duże projekty, jak i mniejsze ingerencje w przestrzeń miejską. Priorytetem projektantów jest oddanie jak największej przestrzeni pieszym i rowerzystom oraz wprowadzenie zieleni, w tym zieleni wysokiej, jako kluczowego elementu infrastruktury miejskiej, łagodzącego skutki zmian klimatycznych. Największe zmiany zajdą na Placu Teatralnym, Bankowym i Żelaznej Bramy, mieszkańcy Warszawy i turyści zyskają przestrzeń służącą przede wszystkim wypoczynkowi, ze zniwelowanym ruchem samochodowym, bezpieczną i przyjazną dla dzieci.



Plac Teatralny, Bankowy i Żelaznej Bramy po zmianach
W wyniku zmian w centrum Warszawy Plac Teatralny ma być przekształcony w przestrzeń zdominowaną przez zieleń, naprzeciwko głównego wejścia do teatru ma się pojawić fontanna, a wzdłuż ul. Senatorskiej zasadzony będzie szpaler drzew. Mieszkańcy w trakcie konsultacji społecznych wskazywali także potrzebę uzyskania miejsca do organizowania kameralnych wydarzeń kulturalnych oraz służącego rodzinom z dziećmi. Na Placu Bankowym zniknie dotychczasowy parking, a jego wschodnia część zostanie uporządkowana. Przestrzeń przy Błękitnym Wieżowcu wzbogaci się o miejsce na ogródki gastronomiczne. Nad aleją Solidarności powstanie przejście naziemne, co w znacznym stopniu wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i komunikacji pieszej. Głównym prace na Placu Żelaznej Bramy obejmą wymianę nawierzchni na bardziej przepuszczalną, co pozytywnie wpłynie na obieg wody w okolicy i dobrostan roślin. Tutaj także ma powstań szpaler drzew i pergola. Mieszkańcy zyskają także bezpośrednie przejścia do Ogrodu Saskiego, co znacząco poprawi dostępność placu.


Zmiany w centrum Warszawy – metryczka projektu
Lokalizacja: Warszawa / Polska
Projekt: MAU Mycielski Architecture & Urbanism
Typ: przestrzeń miejska
Rok: w realizacji
Zdjęcia: UM Warszawa
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze