kızılay odtülüler dershane

Ogrody Prywatne

Rekreacyjny ogród rodzinny

Rekreacyjny ogród rodzinny o powierzchni około 1000 m2, zaprojektowany przez Michała Wojdyło, powstał z myślą o różnorodnych potrzebach i upodobaniach właścicieli posesji. Głównym założeniem ogrodu było stworzenie przestrzeni zarówno funkcjonalnej, jak i estetycznej, z naciskiem na prostotę i naturalność. Rekreacyjny ogród rodzinny składa się z kilku  stref, z których każda pełni odrębną rolę, przyczyniając się do ogólnej spójności i użyteczności całej przestrzeni.

Rekreacyjny ogród rodzinny o powierzchni około 1000 m2, zaprojektowany przez Michała Wojdyło, powstał z myślą o różnorodnych potrzebach i upodobaniach właścicieli posesji. Głównym założeniem ogrodu było stworzenie przestrzeni zarówno funkcjonalnej, jak i estetycznej, z naciskiem na prostotę i naturalność. Rekreacyjny ogród rodzinny składa się z kilku  stref, z których każda pełni odrębną rolę, przyczyniając się do ogólnej spójności i użyteczności całej przestrzeni.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:  Bylinowy ogród od MM Krajobrazy

Rekreacyjny ogród rodzinny z dużym trawnikiem

Jedną z kluczowych części rekreacyjnego ogrodu rodzinnego jest duży trawnik, zajmujący znaczną część działki. Trawnik ten jest strefą służącą aktywnościom, miejscem do zabawy dla dzieci, pikników, czy odpoczynku na świeżym powietrzu. Dla właścicieli działki równie istotna była część użytkowa ogrodu, w wyniku czego powstał warzywnik, w którym uprawiane są warzywa i zioła. Ogród nie jest tylko uporządkowaną, funkcjonalną przestrzenią, ale również miejscem bliskim naturze. W jego granicach zaprojektowany został też dziki zakątek w postaci zagajnika z miejscem na palenisko oraz łąką kwietną. Zagajnik wypełniają rodzime gatunki drzew i krzewów, które nie tylko zapewniają cień, ale są także przyjazne owadom i ptakom. Wyodrębnione miejsce na palenisko służy z kolei wypoczynkowi wieczorną porą.

Łąka kwietna i rabata bylinowa w rekreacyjnym ogrodzie rodzinnym

Łąkę kwietną w rekreacyjnym ogrodzie rodzinnym zaplanowano w taki sposób, aby przyciągała różnorodne gatunki owadów, co wzbogaca bioróżnorodność. Integralnym elementem przestrzeni są też rabaty kwiatowe, które łącznie zajmują jedną czwartą całej powierzchni. Rabaty te zaprojektowano w sposób klasyczny i prosty, bez skomplikowanych aranżacji, jednak z dużym naciskiem na estetykę i kolorystykę. Wypełnione są one trawami i bylinami, utrzymanymi w pastelowych barwach. Do głównych roślin należą jeżówki, szałwie, rdesty himalajskie, zawilce oraz przegrzany. Dodatkowo na rabatach można znaleźć jarzmianki, rozchodniki oraz werbeny. Trawy takie jak śmiałki, prosa rózgowate i ostnice umieszczono w bardziej nasłonecznionych miejscach, co korzystnie wpływa na ich rozwój. Całość rekreacyjnego ogrodu rodzinnego cechuje się brakiem utwardzonych nawierzchni, co podkreśla jego naturalny charakter. Ścieżki i przejścia są utrzymane w formie trawiastych alejek lub wydeptanych ścieżek, co dodatkowo sprzyja integracji z naturą i nadaje całości nieformalny, swojski wygląd.

Rekreacyjny ogród rodzinny – metryczka projektu

Lokalizacja: Polska
Projekt: Michał Wojdyło
Typ: ogród prywatny
Rok: 2023
Zdjęcia: TUTAJ

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!