Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie miasta i ich mieszkańcy stają przed rosnącą skalą wyzwań, takich jak zanieczyszczenie powietrza, występowanie miejskiej wyspy ciepła, nadmiar lub niedobór wody czy utrata naturalnych siedlisk. Wprowadzając elementy błękitno-zielonej infrastruktury w postaci zielonych dachów i fasad, pojemników retencyjnych, ogrodów deszczowych, nawierzchni przepuszczalnych, powierzchni strukturalnych, systemów OZE czy systemów zrównoważonej gospodarki wodą deszczową, miasta mogą przyczyniać się do ograniczenia skutków zmian klimatu oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. W trakcie naszej konferencji porozmawiamy o tym, jak te wymogi połączyć z nowoczesną architekturą i jakie wyzwania stawiają one przed projektantami. Zapraszamy 13 czerwca 2024 na godz. 9:00 do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wstęp wolny. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.
9:00 Powitanie gości
Krzysztof Sołoducha, Grupa Sztuka Architektury
Przekształcenie przestrzeni: jak unikać wrogów
Projekt Nowe Centrum Warszawy, zainicjowany w 2019 roku przez Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego, ma na celu kompleksową rewitalizację przestrzeni publicznych w centrum miasta. W wyniku zmian, przestrzenie publiczne zostają odświeżone i zazielenione – przebudowywane są ulice i place, dosadzane drzewa i krzewy, budowane nowe drogi rowerowe i przejścia dla pieszych. Całkowicie zmieni się wygląd otoczenia Pałacu Kultury od strony wschodniej, oraz ulic Marszałkowskiej, Złotej, Zgody, Chmielnej i Brackiej.
Realizacja tak ambitnego projektu niesie ze sobą liczne wyzwania oraz wymaga skutecznych strategii zarządzania konfliktami, które mogą pojawić się w trakcie jego wdrażania. Kluczowym elementem jest identyfikacja źródeł potencjalnych lęków / uprzedzeń / protestów społecznych wobec planowanych zmian oraz opracowanie sposobów ich przezwyciężania - poprzez efektywną komunikację i zaangażowanie możliwie szerokiej grupy interesariuszy w proces planowania. Transparentność, regularny dialog z lokalną społecznością, w tym przedsiębiorcami, oraz włączanie ich opinii w proces decyzyjny, jest kluczowe dla budowania zaufania i poparcia dla projektu.
Prezentacje poprowadzi Michał Lejk, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Nowego Centrum Warszawy
Absolwent Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej.
Na rzecz rozwoju i atrakcyjności Warszawy pracuje od 20 lat.
Jako Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Nowego Centrum Warszawy odpowiada za przygotowanie i wdrożenie działań na rzecz poprawy atrakcyjności społecznej, biznesowej i kulturalnej obszaru „Nowego Centrum Warszawy” oraz komunikacji społecznej nt. działań w tym obszarze.
Zadania Pełnomocnika łączy z codziennymi obowiązkami Zastępcy Naczelnika Wydziału Strategii i Komunikacji Społecznej Zarządu Dróg Miejskich, w którym odpowiada za nadzór nad zadaniami z zakresu badań, analiz i modelowania ruchu, pomiarów prędkości oraz zachowań parkingowych - na potrzeby procesu wspomagania podejmowania przez Miasto strategicznych decyzji w obszarze mobilności i zmian w przestrzeni publicznej.
Systemy zagospodarowania wody deszczowej w mieście na przykładzie realizacji w Warszawie
Przestrzeń miejska to miejsca, gdzie systemy zagospodarowania wody deszczowej odgrywają bardzo ważną rolę. Zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom, pozwalając na skuteczne odprowadzenie deszczu do gruntu. Zapobiegają zalewaniu budynków i podtopieniom. Postępująca ekspansja obszarów mieszkalnych, powstawanie obiektów biurowych i komercyjnych stawia nowe wyzwania dla projektantów systemów odwadniających. Systemy zagospodarowania wód opadowych muszą cechować się zarówno wysoką wydajnością, jak i odpowiednią estetyką wykonania i funkcjonalnością. Na przykładzie rozwiązań zastosowanych w centrum Warszawy przedstawię, w jaki sposób pomagamy dostosować infrastrukturę miejską pod kątem zagospodarowania wody deszczowej i zabezpieczenia kluczowych obiektów przed skutkami nawalnych opadów.
Prezentację poprowadzi Michał Linke, Key Project Manager w HAURATON Polska
Z ponad 20 letnim i wszechstronnym doświadczeniem w projektowaniu systemów zagospodarowania wody deszczowej. Współpracuje z architektami, projektantami i inwestorami. Na przestrzeni wielu lat pracy współtworzył liczne prestiżowe i wymagające projekty, których realizacje można obecnie spotkać na terenie całego kraju. Zdecydowana większość obiektów referencyjnych z jego udziałem znajduje się w Warszawie. Są to m.in. obiekty sportowe: Stadion Narodowy w Warszawie, Stadion Legii Warszawa; biurowce: Varso Place, Wolf Bracka, Warsaw Spire, Q22, Złota 44 – Żagiel; czy obiekty infrastrukturalne: Lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Zajezdnie Autobusowe MZA Warszawa.
Nowe centrum Warszawy - przegląd realizacji
To największy przygotowywany obecnie projekt w ramach prezydenckiego programu Nowe Centrum Warszawy i kluczowy jego element. Przebudowa ma objąć ulicę Złotą, Zgoda, Sienkiewicza i Jasną oraz przestrzenie pomiędzy nimi. Pozwoli to na zszycie poszczególnych “wysp aktywności”, czyli placu Pięciu Rogów i ulicy Chmielnej, przebudowywanego właśnie placu Powstańców Warszawy oraz placu Centralnego, który powstaje w sąsiedztwie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Celem inwestycji jest stworzenie żywej i atrakcyjnej wielofunkcyjnej przestrzeni. Przybędzie mnóstwo zieleni, pojawi się wysokiej jakości mała architektura, nowe miejskie place, będzie więcej przestrzeni dla pieszych, a parkowanie zostanie w dużej mierze przeniesione pod ziemię – do będącego na ukończeniu parkingu pod placem Powstańców Warszawy.
Prezentację poprowadzą: Patryk Zaręba, Monika Marzuchowska, Joanna Gryszczuk, RS Architektura Krajobrazu
mgr inż. arch. kraj Patryk Zaręba
Doświadczony architekt krajobrazu z 20 letnim stażem, od 2010 roku partner w pracowni RS Architektura Krajobrazu
Współprojektant m.in. jako generalny projektant Lewobrzeżnego Bulwaru Wisły w Warszawie, którego poszczególne etapy zdobyły nagrodę architektoniczną Prezydenta Warszawy. Jest to jedna z największych współczesnych inwestycji w Polsce z zakresu przestrzeni publicznej. Inne ważniejsze projekty to m.in. zagospodarowanie ul. Złotej i Zgoda oraz ul. Chmielnej w ramach programu Nowe Centrum Warszawy, Muzeum Historii Polski, Zielona Świętokrzyska, otoczenie Stadionu Narodowego, zagospodarowanie terenu dla Business Garden w Warszawie, przebudowa ul. Marszałkowskiej w Warszawie. Wraz z zespołem, zdobywca wielu nagród i wyróżnień w takich konkursach jak m.in. przebudowa ul. Złotej Zgoda w Warszawie, przebudowa ul. Chmielnej w Warszawie, koncepcja parku o charakterze miejskim w dzielnicy Wilanów i. in.
mgr inż. arch. kraj. Monika Marzuchowska, RS Architektura Krajobrazu
absolwentka studiów na kierunku architektura krajobrazu Uniwersytetu, Przyrodniczego we Wrocławiu oraz SGGW w Warszawie. Certyfikowany Inspektor Drzew. Członkini Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. W RS Architektura Krajobrazu pracuje od 2021. Jest współautorką wielu projektów z zakresu architektury krajobrazu inwestycji publicznych i komercyjnych, m.in. Centrum Handlowego Placu Unii w Warszawie.
inż. arch. kraj. Joanna Gryszczuk, RS Architektura Krajobrazu
absolwentka studiów pierwszego stopnia na kierunku architektury krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dołączyła do zespołu RS Architektura Krajobrazu w 2023 roku, gdzie aktualnie pracuje jako członek zespołu projektowego przy kilku inwestycjach publicznych i komercyjnych. Jednym z ważniejszych doświadczeń był udział w opracowywaniu projektu "Przebudowa ulicy Złotej i Zgoda" w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy.
Dlaczego potrzebujemy dachów retencyjnych? Dach zielony czy błękitny- zawsze Bauder
Woda jest podstawą rozwoju społeczeństwa, a przyszłość naszych dzieci zależy od tego, czy umiemy uszanować jej wartość. Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić spływ wody do rzek.
W tym celu szczególnie korzystne jest stosowanie na dużą skalę w miastach dachów zielonych i błękitnych, które oprócz gromadzenia wody deszczowej, oczyszczania powietrze i obniżania temperatury otoczenia, przyczyniają się zapobiegania stratom ciepła, a latem chronią budynek przed nadmiernym nagrzewanie.
Prezentację poprowadzi Maciej Runka, manager ds. Rozwoju Biznesu
Związany z firmą Bauder od niemal dwóch dekad, od wielu lat realizuje szkolenia dla Architektów. Na co dzień z powodzeniem wdraża idee zrównoważonego budownictwa u największych Inwestorów na terenie całego kraju. W wolnych chwilach miłośnik karate oraz architektury i sztuki gotyckiej.
11:05 - 11:35 Przerwa kawowa
Błękitno – zielone rozwiązania w ofercie firmy Wavin
Powszechna staje się opinia, że miasta powinny działać jak „gąbka”, czyli zatrzymywać wodę deszczową, a następnie ją wykorzystywać. Wprowadzenie wody do przestrzeni miejskiej przynosi korzyści poprzez obniżenie temperatury i zapobieganiu tworzeniu się wysp ciepła. Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją firmy Wavin, które przedstawia nowoczesne trendy w zarządzaniu wodami deszczowymi w aglomeracjach miejskich.
Prezentację poprowadzi Agnieszka Wrzesińska, Menadżer Produktu, Wavin Polska
Absolwentka Politechniki Poznańskiej w Poznaniu, kierunku Inżynieria Środowiska.
Z firmą Wavin związana jest od roku 2007, gdzie początkowo pracowała na stanowisku doradcy technicznego, a od roku 2010 pracuje jako menedżer produktu, odpowiadając za wdrażanie, rozwój produktów związanych z zagospodarowaniem wody deszczowej.
Diuna, czyli zielona i samowystarczalna transformacja parku biurowego przy ulicy Taśmowej na warszawskim Służewcu
W prezentacji przybliżmy wszystkim zielone innowacje zastosowane w Diunie, która została wybrana najlepszą realizacją ESG w Europie Środkowo Wschodniej 2024 roku.
Będzie o wyspach ciepła i ich mitygacji, efektywnym planowaniu zielonych niskowodnych powierzchni i ich realizacji oraz o redukcji spożycia energii w procesie budowy poprzez wykorzystanie recyklingu i upcyklingu w procesie.
I to wszystko w ramach specjalnego systemu, który pozwolił szybko stworzyć las z 50 drzewami w miejscu gdzie jeszcze niedawno był wielki parking.
Prezentację poprowadzi Maciej Zawadzki, MJZ
Przed założeniem w 2013 roku biura MJZ w Warszawie zdobywał doświadczenie w renomowanych polskich i zagranicznych biurach architektonicznych, w tym m.in. Bjarke Ingels Group BIG z siedzibą w Kopenhadze czy MVRDV w Rotterdamie będąc współautorem oraz pomysłodawcą nagrodzonych i zrealizowanych projektów stoku narciarskiego na czynnej spalarni śmieci w Kopenhadze w Danii, domu towarowego M-Cube w Pekinie w Chinach czy Wieży Kontroli Lotów w Łodzi (SDA). W swojej autorskiej międzynarodowej praktyce MJZ Architects działa w wielokulturowych zespołach o zasięgu globalnym tworząc innowacyjne i wielokrotnie nagradzane projekty w duchu zrównoważonego rozwoju. Praca w jego biurze ma charakter interdyscyplinarny, łącząc naukę i technologię, aby zapewnić najlepszą wydajność projektowanych budynków ich użytkownikom, sąsiednim otoczeniom oraz całym miastom, w których się znajdują.
Ostatnia realizacja pracowni czyli DIUNA będąca rewitalizacją kompleksu biurowego przy ul.Marynarskiej w Warszawie została wybrana najlepszym projektem i budową ESG w Europie Środkowo Wschodniej.
Od 2021 założony przez Macieja Zawadzkiego miejski think-tank LURE do wsparcia zielonych inicjatyw i projektów jest oficjalnym partnerem dwóch inicjatyw Komisji Europejskiej - New European Bauhaus oraz Covenant of Mayors for Climate & Energy.
Dwukrotnie nominowany do nagrody na najlepszy budynek świata na WAF w Barcelonie i Berlinie. Zdobywca dwóch German Design Awards.
Zielone rozwiązania w projektowaniu: Integracja projektów dachowych, nawierzchni i systemów retencji wody deszczowej
W obliczu rosnących wyzwań związanych z zmianami klimatycznymi oraz zanieczyszczeniem środowiska, coraz większą uwagę poświęca się ekologicznym rozwiązaniom w planowaniu i projektowaniu przestrzeni zewnętrznych. Integracja różnych aspektów, takich jak dachy, nawierzchnie oraz systemy retencji wody deszczowej, staje się kluczowa dla osiągnięcia zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.
Wykorzystanie materiałów na dachy, które odbijają promieniowanie UV lub absorbują ciepło, może zmniejszyć efekt miejskiej wyspy ciepła i obniżyć zużycie energii potrzebnej do klimatyzacji. Te materiały mogą również pomóc w ograniczeniu nagłego wzrostu temperatury w obszarach zurbanizowanych.
Dzięki innowacyjnym produktom i świadomemu projektowaniu możemy tworzyć nawierzchnie betonowe, które są przyjazne dla środowiska. Tak zaprojektowane nawierzchnie mogą ograniczać odpływ wody deszczowej i pobudzać infiltrację, zmniejszając ryzyko powodzi i poprawiając jakość wód gruntowych.
Integracja projektów dachowych, nawierzchni zielonych i systemów retencji wody deszczowej umożliwia holistyczne podejście do zarządzania wodą opadową i poprawy jakości środowiska. Takie podejście nie tylko wspiera walkę ze zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem, ale także zwiększa obszary zielone, poprawia estetykę miejsca, a także zwiększa różnorodność ekosystemów miejskich.
Prezentację poprowadzi Aleksandra Szybisty, Semmelrock
Aleksandra Szybisty to doświadczona specjalistka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży produktów do aranżacji nawierzchni. Ukończyła studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zdobywając tytuł magistra inżyniera Technologii Chemicznej.
Pracuje dla marki Semmelrock jako kierownik działu zarządzania produktem. W jej pracy kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, dbając o ekologiczne i efektywne rozwiązania.
Poza swoją profesją, Aleksandra angażuje się również w działania promujące idee ekologii i odpowiedzialności społecznej.
Prezentacja firmy Rockwool
Temat w opracowaniu.
12:50 - 13:10 Przerwa kawowa
Prezentacja Varso Place w Warszawie
Znajdująca się w Warszawie wieża Varso Tower jest integralną częścią przestrzeni Varso Place. Dzięki znajdującej się w zwieńczeniu iglicy Varso Tower stała się najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej, wyprzedzając o 10 m Commerzbank Tower z Frankfurtu. Projekt ogrodu na położonym na wysokości ponad 200 m tarasie widokowym Varso Tower został opracowany przez pracownię RS Architektura Krajobrazu, znanej z zazielenienia innych obszarów miejskich, takich jak ulica Świętokrzyska czy Bulwary Wiślane.
Prezentację poprowadzi Anna Wiechetek, RS Architektura Krajobrazu
Jest doświadczonym architektem krajobrazu w firmie RS Architektura Krajobrazu, gdzie wraz z zespołem tworzy wielobranżowe projekty zagospodarowania terenu oraz architektury krajobrazu, obejmujące zarówno duże, wielofunkcyjne założenia, jak i pojedyncze obiekty. Wieloletnie doświadczenie obejmuje m.in. zagospodarowanie wielkoskalowych przestrzeni miejskich, takich jak Bulwary Wiślane czy Zielona Świętokrzyska, a także mniejsze projekty dla obiektów publicznych i komercyjnych m.in., Varso Place, Browary Warszawskie, Generation Park i in, Absolwentka SGGW w Warszawie na kierunku architektury krajobrazu.
Zbiorniki retencyjne z oczyszczalnią hydrofitową HYDROZONE, czyli natura wspierana technologią
Zbiorniki retencyjne z oczyszczalnią hydrofitową są miejscami, gdzie panują warunki bliskie naturalnym ekosystemom, a dzięki różnego typu procesom z udziałem mikroorganizmów oraz wieloletnich roślin hydrofitowych możliwe jest oczyszczanie wód opadowych. Woda deszczowa zazwyczaj najpierw trafia do osadnika, w którym rozpoczyna się wstępny proces ich oczyszczania z większych zanieczyszczeń mechanicznych oraz części zawiesiny. Następnie transportowana jest do biologicznego złoża, które obsadzone jest przez rośliny hydrofitowe. Oprócz oczyszczania deszczówki rośliny te pozwalają stworzyć odpowiednie warunki dla rozwoju mikroorganizmów, które wspierają w rozkładzie zanieczyszczeń.
Oczyszczona woda może być potem ponownie wykorzystana np. do podlewania roślin, celów sanitarnych czy przeciwpożarowych lub zostaje przetransportowana do odbiornika.
W trakcie prezentacji pokażemy wdrożenie takiego rozwiązania w Łodzi przy ulicy Liściastej. Inwestycja efektywnie łączy zaawansowane technologie z błękitno-zieloną infrastrukturą. Zadanie jest częścią szerszego projektu realizowanego przez Miasto Łódź, który ma na celu wzrost efektywności zarządzania wodami opadowymi i roztopowymi.
Greenwashing w inwestycjach miejskich z zakresu zielonej i błękitnej infrastruktury – analiza problemu
„Greenwashing stał się popularny wraz z upowszechnieniem się pojęcia „ekologia", w momencie kiedy zaczęto szukać rozwiązań proprzyrodniczych, mogących poprawić warunki życia ludzi w miastach narażonych na zmiany klimatyczne.
„Ekościema” pojawia się zarówno na etapie koncepcji, jak i wykonywania inwestycji, ale jest również obecna w strukturze administracji oraz bywa wykorzystywana w przestrzeni medialnej w celu zdobycia zainteresowania przez osobę głoszącą tego rodzaju przekaz. Greenwashing przeniknął również do wypowiedzi przedstawicieli władz samorządowych - w ich wypadku najczęściej dotyczy on wszelakich zagadnień związanych z zielenią miejską.
Dobrym przykładem jest informowanie społeczeństwa o konieczności ochrony istniejącego drzewostanu zapewniającego komfort życia mieszkańcom przy jednoczesnym wydawaniu masowych zezwoleń na wycinkę” - pisze Wojciech Słomka.
Prezentacje poprowadzi Wojciech Słomka, FloraMed
Absolwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, kierunku ochrona środowiska, specjalności inżynieria ekologiczna. Stopień doktora, uzyskał w tej samej uczelni, specjalność - ochrona roślin. Autor publikacji, artykułów, wystąpień krajowych i zagranicznych poświęconych przyrodzie, naturze, dendrologii i ekoinżynierii. Obecnie stały korespondent w czasopiśmie "Zieleń miejska" oraz "Gospodyni", w której z wiedzą ekologiczną dociera do mieszkanek obszarów wiejskich. Udziela rad i porad związanych z koniecznością ochrony przyrody w Radiu Olsztyn oraz TVP3 Katowice. Twórca listy gatunków roślin na czasy zmian klimatu dla aglomeracji miejskich w Europie Środkowej. Wierny idei - "praca z naturą, praca dla natury". W mediach społecznościowych prowadzi konto instagramowe @eko_wojtek, w przestrzeni którego informuje i edukuje o zmianach klimatu w szczególności związanymi z przestrzenią miejską.
14:25 Zakończenie konferencji i biznes mikser
W razie pytań prosimy o kontakt: [email protected]
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze