kızılay odtülüler dershane

Praktyka

Jak zamieszkać w domu przyjaznym środowisku?

W budowie domów coraz częściej stosuje się rozwiązania przyjazne środowisku, które pozwalają zaoszczędzić wykorzystanie energii i surowców energetycznych. To truizm ale i prawda. Kwestia dotyczy przede wszystkim ogrzewania, które jest odpowiedzialne za blisko 80% konsumpcji energii w budynkach jednorodzinnych.

W budowie domów coraz częściej stosuje się rozwiązania przyjazne środowisku, które pozwalają zaoszczędzić wykorzystanie energii i surowców energetycznych. To truizm ale i prawda. Kwestia dotyczy przede wszystkim ogrzewania, które jest odpowiedzialne za blisko 80% konsumpcji energii w budynkach jednorodzinnych. Jeśli dom ma być ocieplony, warto zwrócić uwagę na odpowiednią termoizolację, która latem zapobiegnie przegrzewaniu domu, a zimą da naturalne ciepło. Kiedy dom jest ocieplony, opłacalne jest stosowanie odnawialnych źródeł energii.

Kolejna podpowiedź to utrzymanie wnętrz domu w jasnych barwach, z dominującymi, białymi ścianami. To pozwala w znacznym stopniu ograniczyć zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie. Poszukując wydajnego systemu okładzinowego, elewację domu można pokryć panelami korkowymi. Świadome rozmieszczenie zieleni chroni przed zmianami czynników pogodowych, zarówno latem, jak i zimą. Rośliny iglaste, posadzone od strony północnej zatrzymują zimny wiatr, zaś drzewa liściaste rosnące na południe zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu domu.

Do ogrzewania pomieszczeń stosuje się podłogowy system grzewczy, a jeśli ma być także kominek, to instalację z zamkniętą komorą spalania. Takie połączenie znacznie obniża rachunki za energię elektryczną oraz zmniejsza emisję substancji szkodliwych do otoczenia. Ograniczenie zużycia wody można uzyskać poprzez zastosowanie cieczowych kolektorów słonecznych ogrzewających c.w.u. oraz wykorzystanie wody deszczowej, która zbierana na dachu, jest następnie przefiltrowywana i odprowadzana do specjalnie przygotowanego zbiornika. Zastosowanie mechanicznego systemu wentylacji nawiewowo – wywiewnej pozwala na 70% odzysk ciepła z powietrza.

Źródło: ROCKWOOL, Fot. Exexe

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!