kızılay odtülüler dershane

Zaproszenia

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konferencji Kolor w architekturze, w której wzięło udział ok. 100 osób. Wspólnie z zaproszonymi ekspertami zajęliśmy się problemem kształtowania kolorystyki przestrzeni ze względu na zasady evidence based design. W związku z dużym zainteresowaniem konferencją i samą tematyką zapraszamy na retransmisję spotkania, która odbędzie się 15 maja 2024 o godz. 9:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konferencji Kolor w architekturze, w której wzięło udział ok. 100 osób. Wspólnie z zaproszonymi ekspertami zajęliśmy się problemem kształtowania kolorystyki przestrzeni ze względu na zasady evidence based design. W związku z dużym zainteresowaniem konferencją i samą tematyką zapraszamy na retransmisję spotkania, która odbędzie się 15 maja 2024 o godz. 9:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się. 


MBfjTPeunPUNjwKuhX6mlLTZRpl9o442meLJwcc5rfATo1oBdGLfbu26azaU_program-konferencjijpg.jpg

9:00 - 9:15 Evidence Based Design

Wstęp do konferencji poprowadzi red.nacz. Grupy Sztuka Architektury Magdalena Wałek

9:15 - 9:35 Nowe oblicze kolorystyczne projektów dzięki farbom proszkowym IGP

Wykład poprowadzi Rafał Krupiński, doradca architektoniczny IGP Pulvertechnik Polska Sp. z o.o.

Wiemy jak ważny jest kolor w naszym otoczeniu i jak wpływa na komunikację, nasze samopoczucie czy emocje. Co jeśli możliwości jego zastosowania są ograniczone? Czy da się wpłynąć na estetyczny odbiór znanego już koloru? Przekonaj się jak rozwiązania IGP mogą rozszerzyć znane już palety kolorystyczne i zmienić oblicze wizualne Twojego projektu i inwestycji.

9:35 - 10:05 Projektowanie przestrzeni z uwzględnieniem neuroestetyki: Jak wykorzystać kolor i kształt do poprawy dobrostanu użytkowników?

Wykład poprowadzi: dr med. Anna Kieszkowska-Grudny, Instytut BezStresu

Zapraszam na niecodzienny wykład poświęcony projektowaniu przestrzeni z uwzględnieniem neuropsychologii i neuroestetyki, gdzie skupimy się na roli koloru i kształtu w kształtowaniu i wzmacnianiu dobrostanu użytkowników. Podczas wystąpienia będziemy eksplorować najnowsze badania naukowe dotyczące wpływu kolorów i formy na nasze mózgi oraz emocje. Dowiemy się, w jaki sposób świadome wykorzystanie odpowiednich kombinacji kolorów i kształtów może stymulować pozytywne doznania, wpływając korzystnie na nasze samopoczucie, produktywność i relacje interpersonalne. Spojrzymy na przykłady z dziedziny architektury, designu wnętrz i urbanistyki, pokazujące, jak projektowanie przestrzeni zgodnie z zasadami neuropsychologii i neuroestetyki może tworzyć bardziej harmonijne i przyjemne środowiska życia, które służą zachowaniu lub wzmocnieniu naszego zdrowia i jakości życia.

10:15 - 10:45 Beton barwiony w masie - na przykładzie wybranej budowy "Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie”

Wykład poprowadzi: mgr inż. Bartłomiej Niesłuchowski założyciel i właściciel Grupa B37; wybrany przedstawiciel grupy HOLCIM.

Prezentacja przedstawiać będzie wybrane ciekawostki, niezbędne  instrukcje, które usprawniają proces budowlany  związany  w przygotowaniem budowy z betonu barwionego w masie

Od pomysłu do realizacji - opis zagadnień oraz nowatorskich rozwiązań aby pomysł przekuć w sukces a nie porażkę

Dodatkowo prezentacja przedstawiać będzie obecne podejście środowiska Architektów, Usługodawców, Wykonawców do zagadnienia w zderzeniu z rzeczywistością.

10:45 - 10:55 Przerwa

10:55 - 11:25 Kolorystyka fasad Portu Praskiego i Elektrowni Powiśle – dylematy projektowe

Wykład poprowadzi: Jan Chwedczuk, APA Wojciechowski Architekci

11:25 - 11:55 Biuro firmy Arup jako przykład evidence based design

Wykład poprowadzi: Katarzyna Solarek, Senior Sustainability Consultant w Arup

11:55 - 12:10 Caparol. The Power of Surface

Wykład poprowadzi Jacek Stadnicki, Caparol Polska

Dajemy powierzchniom moc!

Powierzchnie ścian to coś więcej niż tylko nałożona na nie powłoka tynku czy farby. Otaczają nas zawsze i wszędzie. Inspirują nas. Chronią naszych bliskich. Każdy budynek, który widzimy, każde pomieszczenie, do którego wchodzimy, to powierzchnia, która zaprasza nas do pozostania tam - bądź nie. Porozmawiajmy o mocy koloru!

12:10 - 12:40 Badania sensoryczne użytkowników przestrzeni, a kolorystyka wnętrz

Wykład poprowadzi: Aleksandra Chuchro, Livin

Psychologia architektury to nauka o oddziaływaniu człowieka na przestrzeń oraz przestrzeni na człowieka. Energia przestrzeni ma istotny wpływ na samopoczucie, nastrój, a także stan zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Sposób zagospodarowania przestrzeni naszego otoczenia (w pracy i w domu) ma duży wpływ na nasze relacje, jakość życia oraz efektywność działania. 

O tym czy dobrze czujemy się w danej przestrzeni decyduje kilka czynników. Jednym z ważniejszych jest zaspokojenie wszystkich zmysłów pozostawiając je w równowadze.

Kolory odczytywane są dzięki zmysłowi wzroku oraz energii jaką oddają. Dzięki kolorom czy kolorowemu światłu można zbudować odpowiedni nastrój, wywołać pożądane emocje, leczyć a nawet przestraszyć.

Wybory jakich dokonujemy również w kwestii wyboru kolorystyki wnętrza wynikają z psychologii różnic indywidualnych. Dążymy do dobrostanu i maksymalnej przyjemności. Chronimy się przed niską samooceną dążąc do doskonałości. Nasze emocje i kod sensoryczny mogą nam pomóc w dokonaniu trafnych wyborów. 

Metoda „D3” pomaga nabrać świadomości emocjonalnej w przestrzeni i pokazuje jakim kluczem należy kierować się w wyborze koloru dla konkretnego użytkownika.

Podstawą stworzenia metody projektowej „D3” (Dowiedz się, Doświadcz i Działaj) była potrzeba lepszej organizacji pracy oraz chęć pokazania odbiorcom, że architektura to nie tylko materia ale przede wszystkim emocje. Architektura nie jest, ona się „dzieje”.

12:40 - 12:50 Przerwa

12:50 - 13:20 Kolor w polskiej architekturze lat 90

Wykład poprowadzi: Anna Cymer

Wielość i intensywność kolorów - to jeden z emblematów architektury lat 90. Jaka była tego geneza? Skąd wziął się pomysł, wcześniej raczej niepopularny, na  wielobarwne bryły? I może dziś warto ożywić na nowo tę modę?

13:20 - 13:50 Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Wykład poprowadzi Anna Sierant i Natalia Sikora z pracowni Archikunszt Studio

Ideą projektu było stworzenie przyjaznej, bezpiecznej przestrzeni, która w sposób naturalny wspierałaby rozwój i kreatywność jej małych użytkowników w górskim krajobrazie.

Przy projektowaniu obiektu bardzo ważną rolę odrywał kolor i jego percepcja przez najmłodsze dzieci. W obiekcie zastosowano szereg technik identyfikacji przestrzennej, ułatwiających poruszanie się po obiekcie oraz pozwalających dzieciom utożsamić się z otaczająca przestrzenią oraz pobudzających ich kreatywność. Do zastosowanych rozwiązań można zaliczyć m.in. rozróżnienie unikatowym dla każdego oddziału kolorem poszczególnych sal oraz przynależnych do nich zaplecz sanitarnych, zastosowanie na posadzce, kolorystycznej „wstęgi” prowadzącej od holu do poszczególnych pomieszczeń. W strefach publicznych kolor występuję w ograniczonym zakresie, wraz z zwiększeniem prywatności następuje jego ekspansja. Kolor znajduje się na wykładzinach, ścianach, płytkach, drzwiach, akcesoriach łazienkowych, barierkach. Wykorzystany w detalu przenika na elewację ogrodową tworząc unikatowe, kompozycyjne tło do zabaw na świeżym powietrzu.

13:50 - 14:20 Analiza kolorystyczna krajobrazu miasta na przykładzie wybranych projektów architektury krajobrazu

Wykład poprowadzi: Maja Skibińska, Szelest Pracownia

Prezentacja będzie dotyczyła analizy kolorystycznej, która jest jedną z metod analizowania krajobrazu. Badanie kolorystyki otoczenia może być wartościowym elementem etapu przedprojektowego, wspierającym pracę nad projektem koncepcyjnym. Podczas wykładu będzie zaprezentowana klasyczna metoda analizy kolorystycznej oraz jej wersje uproszczone i zmodyfikowane dopasowane do specyfiki zagadnień projektowych. Znajdzie się coś ciekawego zarówno dla miłośników i miłośniczek papierowych szkicowników, jak i osób preferujących tablety. Przedstawione sposoby mogą zainspirować i wzbogacić "narzędziownik" projektantek i projektantów zajmujących się projektowaniem przestrzeni w różnej skali.

W trakcie wystąpienia będą pokazywane przykładowe projekty architektury krajobrazu m.in. parki, skwery, przestrzenie do zabawy, place i ulice. Barwy globalne, indeksy oraz próbki kolorystyczne to wybrane hasła, które pojawiają się podczas wykładu.

14:20 - 14:50 Kształtowanie całorocznego wyrazu kolorystycznego zieleni na terenach prywatnych i publicznych

Wykład poprowadzą Aleksandra Wiktorko-Rakoczy, Szelest pracownia i Kamila Służewska, Warsztat Zieleni

Zieleń wpisana w otaczający krajobraz, wizualnie wkomponowana w barwy natury, a może kolor jako aspekt wyróżniający projektowaną przestrzeń z otoczenia? Świadome stosowanie barw w kompozycji jest bardzo istotnym aspektem pracy projektantek i projektantów krajobrazu. Pozwala optycznie wpływać na odbiór wizualny obiektu, akcentować ważne miejsca, wprowadzić harmonię oraz wrażenie głębi. Dynamika zmian tworzywa roślinnego w ciągu roku posiada duży potencjał do wykorzystania w kształtowaniu charakteru miejsca. Podczas prezentacji zostaną omówione zasady doboru kolorystycznego w szacie roślinnej. Na konkretnych przykładach przedstawimy rolę koloru w przestrzeniach prywatnych i publicznych oraz jego znaczenie w różnych porach roku.

14:50 Podsumowanie

 

 


36dmLdTc17vhHGKtStkt7uLgo5Rr8GwPla25tpKq0EAa3Cu8Uaeuo9wyfMzv_partnerzyjpg.jpg

orGYvXJLy4gnUtC99n9nVFO74oCIZnVMjZzVra0qbSPiTIL3qELiSs2utnzP_partnerzy-merytorycznijpg.jpg

   

 

ZYxbXASFeXl5qGWeXCuDWEhLj7x0rW1qKuFuXoFn5U9eiy4icWw05Z4EbKdB_patroni-honorowijpg.jpg

   

8Sxss596iLjsK0P24KKiifWIXO8HfhDKHZsyvUkkMSdXwz4ADmRYk1PONzdk_patroni-medialnijpg.jpg

   

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!