kızılay odtülüler dershane

Świat

Współczesny ogród w Poole, w brytyjskim Dorset

Współczesny ogród zaprojektowany przez studio Elks-Smith Landscape & Garden Design zlokalizowany w brytyjskim Poole (hrabstwo Dorset) otacza parterowy dom o nowoczesnej bryle, z  wieloma przeszkleniami. Ogród, którego struktura opiera się na warstwowych kopcach roślinności, podkreśla charakter posiadłości, a dzięki zimozielonym odmianom, dba o jej estetykę przez cały rok. Bogactwo struktur dzieli także współczesny ogród na kilka prywatnych stref, pomiędzy którymi przechodzą ścieżki. Projekt ten znalazł się w finale konkursu Society of Garden Designers (SGD) Awards 2022.

Współczesny ogród zaprojektowany przez studio Elks-Smith Landscape & Garden Design zlokalizowany w brytyjskim Poole (hrabstwo Dorset) otacza parterowy dom o nowoczesnej bryle, z  wieloma przeszkleniami. Ogród, którego struktura opiera się na warstwowych kopcach roślinności, podkreśla charakter posiadłości, a dzięki zimozielonym odmianom, dba o jej estetykę przez cały rok. Bogactwo struktur dzieli także współczesny ogród na kilka prywatnych stref, pomiędzy którymi przechodzą ścieżki. Projekt ten znalazł się w finale konkursu Society of Garden Designers (SGD) Awards 2022.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:  Realizacja projektu Dune Meadow w Southampton

Zimozielona roślinność współczesnego ogrodu

Ogród w Poole charakteryzuje spore nasłonecznienie, wybrane przez projektantów rośliny dobrze znoszą tego typu warunki i nie wymagają zbyt dużej pielęgnacji – z racji zwartej struktury kopców dbanie o rabaty byłoby w znacznym stopniu utrudnione. Wśród nasadzeń wyróżniają się niewielkie krzewy iglaste o rozłożystym pokroju, laurowiśnie, rododendrony i trawy ozdobne. Tworzą one wielowarstwowe rabaty, o dużym zagęszczeniu. Dynamiki nadają im wyższe drzewa o pokroju kulistym i strzeliste czosnki ozdobne oraz rozsiewające się z roku na rok firletki, których fioletowe kwiaty dodatkowo kontrastują przestrzeń. Poza nimi we współczesnym brytyjskim ogrodzie nie ma wybijających się na pierwszy plan kwitnących roślin.

Taras i strefa wypoczynku we współczesnym ogrodzie

Przestrzeń do rekreacji we współczesnym ogrodzie stanowi trawnik połączony z tarasem i łagodnie przechodzący w strefę nasadzeń. Zarówno taras, jak i ścieżki wypełnia jasne podłoże, korespondujące z salonem domu. Dzięki takiemu zabiegowi salon i przylegający do niego taras stanowią spójną całość przeznaczoną do wypoczynku. Jasne podłoże ścieżek i tarasu nawiązuje także do elewacji domu. Uzupełnieniem strefy wypoczynku są utrzymane w podobnej tonacji meble ogrodowe i rozciągająca się nad nimi pergola ze wspornikami w kolorze antracytu. We współczesnym ogrodzie zaplanowano także schemat oświetlenia, podkreślający fakturę roślin i strukturę przestrzeni.

Współczesny ogród w Poole – metryczka projektu

Lokalizacja: Poole / Anglia
Projekt: Elks-Smith Landscape & Garden Design
Typ: ogród prywatny
Rok: 2021
Zdjęcia: https://www.elks-smith.co.uk/

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!