kızılay odtülüler dershane

Polska

Nowa promenada na jeziorze Głęboczek w Tucholi

Promenada na jeziorze Głęboczek stanowi istotny element infrastruktury rekreacyjnej turystycznej miejscowości Tuchola, będącej centrum Tucholskiego Parku Krajobrazowego, którego promocja w dużej mierze opiera się na wodnych aktywnościach. Projekt nowej promenady na jeziorze Głęboczek powstał w pracowni Pomost ISO 2011, a wykonawcą była firma Mat-Bud Michał Piechowiak. Realizacja zyskała także dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład, w ramach którego przeprowadzono także termomodernizację  Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tucholi.

Promenada na jeziorze Głęboczek stanowi istotny element infrastruktury rekreacyjnej turystycznej miejscowości Tuchola, będącej centrum Tucholskiego Parku Krajobrazowego, którego promocja w dużej mierze opiera się na wodnych aktywnościach. Projekt nowej promenady na jeziorze Głęboczek powstał w pracowni Pomost ISO 2011, a wykonawcą była firma Mat-Bud Michał Piechowiak. Realizacja zyskała także dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład, w ramach którego przeprowadzono także termomodernizację  Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tucholi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rewitalizacja Starego Fordonu w Bydgoszczy

Konstrukcja promenady na jeziorze Głęboczek

Promenada na jeziorze Głęboczek ma długość 184 m, wykonana jest z drewna modrzewiowego oraz akacjowego, co w znacznym stopniu wpływa na jej odporność na warunki atmosferyczne. Dodatkową trwałość zyskała dzięki oparciu jej na stalowej konstrukcji. Falowana linia wkomponowuje kładkę w niejednorodne brzegi jeziora i dodaje jej naturalności. Pośrodku wykonano platformę, umożliwiającą wypoczynek bez utrudniania ruchu pieszego czy rowerowego. W ciągu promenady zamontowano zabezpieczające barierki, które jednak nie zostały umieszczone na całości kładki, dzięki czemu nabrała ona lekkości. Konstrukcja promenady na jeziorze Głęboczek została tak zaprojektowana, aby umożliwić swobodny przepływ kajaków, łodzi oraz rowerów wodnych, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność tego miejsca dla miłośników sportów wodnych.

Atrakcyjna okolica z promenadą na jeziorze Głęboczek

Budowa promenady na jeziorze Głęboczek rozpoczęła się w czerwcu 2023 r. i zakończyła po kilku miesiącach, wcześniej niż było ujęte w założeniach projektowych. W ramach realizacji  zainstalowano również energooszczędne oświetlenie LED, co umożliwia korzystanie z promenady także po zmroku, w zupełnie innym klimacie niż podczas dnia. W ramach projektu w sąsiedztwie promenady na jeziorze Głęboczek powstał również skatepark, co w znacznym stopniu wpływa na atrakcyjność okolicy, szczególnie dla młodzieży.

Promenada na jeziorze Głęboczek – metryczka projektu

Lokalizacja: Tuchola / Polska
Projekt: Pomost ISO 2011
Wykonanie: Mat-Bud Michał Piechowiak
Typ: promenada
Rok: 2023
Zdjęcia: www.tuchola.pl/

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!