Jednym z największych i stale rosnących cmentarzy komunalnych jest ten w Radomiu. Wszystko niestety kosztem lasu znajdującego się tuż obok. Rozwiązaniem tego problemu okazała się budowa na terenie cmentarza kolumbarium, które zawiera 2000 nisz. Za projekt obiektu odpowiada pracownia BDR Architekci. W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację kolumbarium, która odbędzie się 20 marca 2024 o godz. 11:00. Spotkanie online poprowadzą autorzy projektu. Zapisz się już teraz.
Nowe miejsce do chowania zmarłych
Aby wykreować kameralne przestrzenie i ułatwić komunikację architekci podzielili kolumbarium na mniejsze komnaty cmentarne zaprojektowane jako bloki o zróżnicowanej wysokości rozmieszczone wokół centralnego miejsca skupienia – placu ekumenicznego. Ów plac powstał w miejscu niezrealizowanej kaplicy, na głównej osi cmentarza, otoczone murami kolumbariów ma szansę, jak piszą architekci, „stać się miejscem przyszłych obrzędów pogrzebowych i ekumeniczną przestrzenią skupienia całego cmentarza”.
Elewacja budynku składa się z dwóch warstw. Jedną stanowią kolorowe panele elewacyjne, drugą pokrywa czarna cięto-ciągniona siatka. Obie warstwy razem tworzą przestrzenny efekt, po zmroku uzupełniany także specjalnie zaprojektowaną iluminacją. Kolumbaria zbudowano z betonowych prefabrykatów, z zewnątrz komnaty i dom przedpogrzebowy zostały obłożone podłużnymi blokami z piaskowca, kamienne są także półki i tablice nisz na urny.
Przestrzeń dopełnia zieleń zaprojektowana w formie obłych pól obsadzonych krzewami płożącymi, na cmentarzu zasadzono także 50 sosen. Całość uzupełniają ławki z litego drewna, punkt ujęcia wody oraz identyfikacja wizualna wykonana z surowego mosiądzu, który z czasem będzie patynował.
Więcej o tym ciekawym obiekcie dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.
Prezentację poprowadzą architekci z pracowni BDR Architekci
Pracownia BDR Architekci została założona w roku 2015 przez Konrada Basana, Pawła Dadoka i Marię Roj. Tworzymy projekty architektoniczne dla klientów publicznych i prywatnych. Każde zadanie projektowe traktujemy jako środowisko wytworzone poprzez szereg nawarstwiających się uwarunkowań: przestrzennych, kulturowych, finansowych czy terminowych. W środowiskach tych staramy się odnaleźć najbardziej optymalne i czytelne rozwiązanie – pomysł, który realizujemy mając na uwadze zmieniające się okoliczności. Każdą decyzję projektową konfrontujemy z główną myślą i ideą, która przewodzi projektowi i realizacji. W wyniku tak przyjętej metody pracy, każdy projekt to unikatowe i indywidualne rozwiązanie dopasowane do swojego kontekstu.
Częścią spotkania będzie prezentacja pt. Prefabrykat jako podstawa konstrukcji kolumbarium
- Proces projektowania prefabrykatów dla cmentarza na Firleju w Radomiu.
- Koncepcje + finalny kształt.
- Nietypowe indywidualne rozwiązania prefabrykatów
- Zalety prefabrykacji konstrukcji kolumbarium. Dokładność wykonania, trwałość, szybkość produkcji.
Spotkanie poprowadzi Michał Młynarczyk – kierownik projektu w firmie Klinika Betonu. Specjalista z zakresu prefabrykacji betonowej. Absolwent wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.
Link do pokoju
Po rejestracji na wydarzenie przyjdzie potwierdzenie z linkiem do pokoju. Proszę sprawdzić folder SPAM. Jeśli tak się nie stanie prosimy o kontakt [email protected]
Organizatorzy
Partner
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze