kızılay odtülüler dershane

Polska

Podgórski Tajemniczy Ogród – ogród mieszkańców Krakowa

Podgórski Tajemniczy Ogród, powstający w ramach Budżetu Obywatelskiego,  będzie zieloną przestrzenią w centrum miasta, z której aktywnie będą mogli korzystać okoliczni mieszkańcy. Inicjatorem pomysłu na stworzenie ogrodu pomiędzy ekranami akustycznymi a osiedlem jest Paweł Banaś, pasjonat, który chciał wykorzystać potencjał miejskich terenów do tworzenia miejsca służącego społeczności i zachęcającego do kontaktu z naturą.

Podgórski Tajemniczy Ogród, powstający w ramach Budżetu Obywatelskiego,  będzie zieloną przestrzenią w centrum miasta, z której aktywnie będą mogli korzystać okoliczni mieszkańcy. Inicjatorem pomysłu na stworzenie ogrodu pomiędzy ekranami akustycznymi a osiedlem jest Paweł Banaś, pasjonat, który chciał wykorzystać potencjał miejskich terenów do tworzenia miejsca służącego społeczności i zachęcającego do kontaktu z naturą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Metamorfoza stolicy w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy

Miejsca do pracy i rekreacji w Podgórskim Tajemniczym Ogrodzie

Głównymi elementami projektowanego Podgórskiego Tajemniczego Ogrodu są różnorodne strefy zaprojektowane z myślą o potrzebach różnych grup społecznych. W strefie relaksu ustawione zostaną zapraszające do relaksu ławki, z których będzie można także obserwować toczące się w ogrodzie życie owadów. Wiele roślin będzie miododajnych, przyciągających owady zapylające, wspierające ekosystem. Dla najmłodszych przewidziano miejsca do zabaw, takie jak kuchnia błotna czy ścieżka bosych stóp, zachęcająca do eksploracji przyrody. Centrum Podgórskiego Tajemniczego Ogrodu stanowić będą podniesione grządki, gdzie mieszkańcy mogą wspólnie uprawiać warzywa, zioła i owoce, korzystając z zasad permakultury. Kompostownik jest kluczowym elementem umożliwiającym przetwarzanie organicznych odpadów w żyzną glebę, wspierającą rozwój roślin. Mieszkańcy wspólnie uprawiający ogródek otrzymają też do dyspozycji budynek gospodarczy do przechowywania narzędzi.

Cele Podgórskiego Tajemniczego Ogrodu

Przygotowane wizualizacje Podgórskiego Tajemniczego Ogrodu uwzględniają zarówno miejsce do rekreacji, jak i pracy czy relaksu. W nowej zielonej przestrzeni sporo miejsca zajmą rabaty, pomiędzy którymi przechodzić będą wygodne ścieżki. Jedną z części pomysłu jest także niewielka szklarnia, w której będą mogły być uprawiane pomidory, papryka czy zioła. Stosunkowo niewielka przestrzeń zostanie zaaranżowana w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać zastane warunki. Celem powstanie Podgórskiego Tajemniczego Ogrodu jest nie tylko estetyczne przekształcenie przestrzeni, ale także integracja mieszkańców oraz edukacja z zakresu ekologii i ogrodnictwa.

Podgórski Tajemniczy Ogród – metryczka projektu

Lokalizacja: Kraków / Polska
Typ: ogród miejski
Rok: planowany
Zdjęcia: kraków.pl

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!