kızılay odtülüler dershane

Zaproszenia

Wernisaż wystawy URBmANIA. W poszukiwaniu miasta

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków oraz B2 Studio zapraszają na wernisaż wystawy URBmANIA. W poszukiwaniu miasta. Wystawa projektów B2 STUDIO.

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków oraz B2 Studio zapraszają na wernisaż wystawy URBmANIA. W poszukiwaniu miasta. Wystawa projektów B2 STUDIO.

Miejskość, miasto (urbs), to coś czego poszukujemy od początku naszej działalności. Dlaczego nas to interesuje, dlaczego staje się niemalże naszą obsesją ( manią ) ? Bo miasto stało się miejscem życia dla większości ludzkości, a jednocześnie na naszym podwórku tak bardzo brakuje myślenia o mieście jako całości.

Miasto rozumiemy jako miejsce spotkań (interakcji), miejsce do życia  i wreszcie miejsce wzajemnego odziaływania, współzależności (interferencji) poszczególnych  jego elementów przestrzennych, fizycznych ale także niematerialnych, kulturowych.

Tworząc trwałe, mimo przemijalności, przestrzenie, czujemy odpowiedzialność za nie zdając sobie jednocześnie sprawę z ograniczonych możliwości naszego indywidualnego oddziaływania i biorąc to pod uwagę
w naszych decyzjach projektowych. Wiemy, że jesteśmy częścią procesu a nie twórcą przedmiotu/rzeczy.

Szukamy miasta uprawiając architekturę i urbanistykę coraz bardziej zdając sobie sprawę, że to ta druga dziedzina jest trwalsza i bardziej decydująca o sukcesie w tym poszukiwaniu.

Cała trudność, ale i piękno, tej działalności polega na osiąganiu niematerialnych celów (emocje, wrażenie, zrozumienie … itp.) za pomocą stricte materialnych, konkretnych środków, poprzez ich odpowiednie zastosowanie, zestawienie, zharmonizowanie. To nasze poszukiwanie miasta jest także spowodowane tęsknotą za tym czego potrzebujemy, czego mamy zbyt mało i czego nasza najbliższa rzeczywistość tak bardzo nie rozumie (wbrew deklaracjom) i nam nie daje.

Niniejsza wystawa jest taką ad hoc stworzoną ilustracją tych poszukiwań. Zestawiliśmy trochę przeszłości, trochę teraźniejszości i trochę przyszłości którą wciąż, uparcie staramy się zapełnić.

arch. Józef Białasik, B2 Studio

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 22 lutego 2024 o godzinie 18:00 w Galerii Architektury SARP Oddział Kraków przy placu Szczepańskim 6. 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!