kızılay odtülüler dershane

Polska

Rewitalizacja Zalewu Lubianka w Starachowicach

Zalew Lubianka w Starachowicach, dzięki projektowi autorstwa Piotra Tarczyńskiego z Pracowni Architektonicznej FORMAT, przeszedł gruntowną rewitalizację. Oficjalny termin zakończenia prac przypadał na koniec kwietnia 2023 r., a  już w wakacje okoliczni mieszkańcy mogli korzystać z nowej przestrzeni. Zalew Lubianka, będący jednym z najbardziej popularnych miejsc rekreacyjnych w województwie świętokrzyskim, stał się atrakcyjnym celem dla miłośników aktywnego wypoczynku i relaksu na świeżym powietrzu.

Zalew Lubianka w Starachowicach, dzięki projektowi autorstwa Roberta Tarczyńskiego z Pracowni Architektonicznej FORMAT, przeszedł gruntowną rewitalizację. Oficjalny termin zakończenia prac przypadał na koniec kwietnia 2023 r., a  już w wakacje okoliczni mieszkańcy mogli korzystać z nowej przestrzeni. Zalew Lubianka, będący jednym z najbardziej popularnych miejsc rekreacyjnych w województwie świętokrzyskim, stał się atrakcyjnym celem dla miłośników aktywnego wypoczynku i relaksu na świeżym powietrzu.

 ZOBACZ RÓWNIEŻ: Przetarg na rewitalizację Skweru Gwary Warszawskiej

Zagospodarowanie terenów wokół zalewu Lubianka w Starachowicach to efekt zrealizowanego projektu, który powstał dzięki wygranemu konkursowi SARP na kompleksowe zagospodarowanie i wydzielenie stref funkcjonalnych terenu wokół zbiornika wodnego LUBIANKA.

GŁÓWNE ZAŁOŻENIA PROJEKTOWE:

- wykreowanie atrakcyjnej przestrzeni publicznej, przyjaznej użytkownikom w każdym przedziale wiekowym poprzez optymalne wykorzystanie istniejących walorów krajobrazowych, stworzenie bogatych i zróżnicowanych stref funkcjonalnych oraz zagospodarowanie w różnorodny sposób maksymalnej powierzchni dostępnego terenu,

- stworzenie interesujących i nowoczesnych form architektonicznych budynków i przestrzeni rekreacyjnowypoczynkowych, harmonizujących z charakterem istniejącego krajobrazu i kontekstem przestrzennym, a jednocześnie aspirujących do rangi symbolu i wizytówki przyjaznego mieszkańcom miasta Starachowice,

- wykroczenie poza ramy tradycyjnej roli terenów rekreacyjnych poprzez stworzenie przestrzeni i atrakcji aktywizujących dzieci i młodzież, miejsc spotkań seniorów, wykładów, imprez plenerowych, pokazów i widowisk sportowych, muzycznych, teatralnych i multidyscyplinarnych,

- uniwersalność przestrzeni, możliwość adaptacji do bieżących potrzeb i zmian wynikających z pór roku, różnego zapotrzebowania przestrzennego dla imprez plenerowych.

 - realizacji programu inwestycji poprzez ukształtowanie w terenie „tarasów”, które wykorzystują naturalną rzeźbę skarpy nabrzeżnej, a jednocześnie pozwalają na ukształtowanie stref przeznaczonych na poszczególne aktywności.

OPINIA JURY KONKURSOWEGO:

Projekt w sposób różnorodny i wielowątkowy lecz zarazem syntetyczny, kreuje atrakcyjną – publiczną i intymną – przestrzeń rekreacji, wypoczynku i sportu na obszarze zalewu „Lubianka”.
W sposób harmonijny wpisuje się w istniejące środowisko. Umiejętnie wykorzystuje jego krajobrazowe i fizjograficzne walory, niwelując zarazem ułomności. Tworzy środowisko o wysokich wartościach urbanistycznych i architektonicznych, spójnych w konwencji rozwiązania kompozycyjnego, sposobie komunikacji, kształtowania stref funkcjonalnych, dyspozycji, tektoniki i charakteru form architektury, w różnych ich skalach, oraz ich rozwiązaniach faktury i detalu.
Stworzone środowisko jest przyjazne wszystkim użytkownikom, w różnych przedziałach wiekowych i statusach społecznych, zróżnicowane funkcjonalnie i atrakcyjnie umeblowane. Umożliwia uprawianie wielu różnych form aktywności i jest dostępne dla wszystkich.
Zaproponowane strefy funkcjonalne przestrzeni i formy architektury są inteligentnie ulokowane w strukturze. Umiejętnie wpisują się w istniejącą skarpę i enklawy przyrody. Są wyraziste lecz nienachalne.
Wykreowana architektura ma swoją poetykę. Jest nowoczesna i wyrafinowana, zarówno w dynamice geometrycznego ukształtowania form dużych gabarytów, w miejscach o silnej ekspozycji publicznej, jak i w prostocie form architektury małej, ulokowanej w enklawach wyciszenia i intymności. Rozwiązanie umeblowania wszystkich stref są przemyślane i spójne w konwencji.
Dużą wartością jest też pasmowy układ piaszczystej plaży oraz tarasowe, dopasowane do konfiguracji terenu, rozwiązanie kaskadowej plaży trawiastej, budującej jej interesujące, poziomo rozplanowane, sektory funkcjonalne.
Przyjęte w pracy rozwiązania ideowe, formalne i funkcjonalne są niebanalne i nowatorskie i w pełni zasługują na przyznanie im I nagrody.

 

Rewitalizacja Zalewu Lubianka – metryczka projektu

Lokalizacja: Starachowice / Polska
Projekt: Architektura: PA FORMAT
Typ: przestrzeń miejska
Rok: 2023
Projekt: 2017-2021
Zdjęcia: PA FORMAT, Dronspekcja, Paweł Konarzewski, Krzysztof Szczygieł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Renata Chamera-Wójcik

Świetny pomysł na zagospodarowanie przestrzeni publicznej. Miejsce dla każdego, a przede wszystkim rodzin z małymi dziećmi. Punk odpoczynku i relaksu.

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!