
Rewitalizacja Placu Biegańskiego w Częstochowie jest częścią planu mającego na celu przywrócenie temu centralnemu punktowi miasta jego reprezentacyjnego charakteru oraz dostosowanie go do różnorodnych potrzeb społecznych. Plac Biegańskiego, w zamyśle projektantów, nie ma być typowym parkiem, ale przestrzenią pełniącą funkcje rekreacyjne, kulturalne i handlowe. Wizualizacje na podstawie szeregu uwag i pomysłów przygotowała Grupa Verso.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rewitalizacja szczecińskich Bulwarów Chrobrego
Zieleń na Placu Biegańskiego
Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podkreśla chęć rozbetonowania Placu Biegańskiego, zaznaczając, że wcześniejszy projekt z 2011 r. nie uwzględniał wystarczającej ilości zieleni. Planowane zmiany obejmują dodanie nowych drzew oraz roślinności, bez usuwania istniejących. Sugestie odnośnie większej ilości zieleni zgłaszali sami mieszkańcy. Projekt jednak nie zakłada utworzenia przestrzeni parkowej, a jedynie zwiększenie liczby nasadzeń, przy zachowaniu rekreacyjnego charakteru miejsca, służącego również organizowaniu wydarzeń. W ramach rewitalizacji Placu Biegańskiego powstałby nowy trawnik, którego nawierzchnia w kilku miejscach zostałaby podniesiona, tak aby na jego brzegach mogły powstać siedziska. Kluczowym elementem przestrzeni mają być się wysokie konstrukcje symbolizujące drzewa, będące wsparciem dla licznych pnączy. Całą przestrzeń Placu Biegańskiego mają też urozmaicać liczne multimedialne dodatki.




Uniwersalne przeznaczenie Placu Biegańskiego
Projekt zrewitalizowanego Placu Biegańskiego zakłada stworzenie uniwersalnej przestrzeni, dostosowanej do potrzeb różnych grup społecznych. Aby zachęcić mieszkańców w różnym wieku do korzystania z tego miejsca, planuje się wprowadzenie różnorodnych elementów, takich jak duża altana, ławki, zielone strefy relaksu i fontanny, które szczególnie przypadną do gustu dzieciom. Sporą częścią prac ma być zrekonstruowanie odwachu, czyli niewielkiego budynku przylegającego niegdyś do ratusza. W przywróconym budynku miałby się mieścić lokal gastronomiczny, zachęcający gości do spędzania czasu na Placu. Ostateczne zatwierdzenie projektu i jego realizacja uzależnione są od pozyskania funduszy unijnych. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi około 30 mln zł, władze miasta zapowiadają realizowanie prac w kilku etapach, tak aby w pełni wykorzystać finansowe możliwości.



Rewitalizacja Placu Biegańskiego – metryczka projektu
Lokalizacja: Częstochowa / Polska
Wizualizacje: Grupa Verso
Typ: przestrzeń miejska
Rok: planowany
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze