Szczecin planuje rozległą rewitalizację nabrzeża przy Bulwarach Chrobrego, czyli w jednej z najbardziej reprezentacyjnych części miasta. W ramach porozumienia między miastem a spółką Żegluga Polska, miasto przejmie tereny od spółki za kwotę 3,5 mln złotych, stając się jednocześnie pełnym ich właścicielem. Szacowany koszt całego przedsięwzięcia to około 100 mln zł, miasto nie posiada jeszcze pewnych źródeł finansowania, a sam proces projektowania może zająć kilkanaście miesięcy. Wstępną koncepcję rewitalizacji przygotowała pracownia architektoniczna Projektownia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Park Smocze Uroczysko we Wrocławiu
Cele rewitalizacji Bulwarów Chrobrego
Nadrzędnym celem miasta jest przekształcenie Bulwarów Chrobrego w atrakcyjne i funkcjonalne miejsca, które staną się centralnymi punktami życia społecznego i kulturalnego. Kluczową rolę ma tu odegrać współpraca z lokalnymi instytucjami, uczelniami i społecznością. Wizualizacje wskazują na kompletne przekształcenie obecnego terenu. Zmieniony zostanie układ drogowo-torowy, aby udostępnić więcej miejsca ruchowi pieszemu i rowerowemu. Samochody i tramwaje wprowadzone zostaną na jeden pas, co pozwoli na znaczne zaoszczędzenie miejsca przeznaczonego pod rekreację. Wzdłuż Bulwarów Chrobrego powstanie szereg budynków z przeznaczeniem na lokale usługowe, w tym przede wszystkim gastronomię, dzięki czemu teren ten stanie się atrakcyjnym miejscem do spędzania czasu. Nie zabraknie małej architektury w postaci ławek i siedzisk, przestrzeń wypełnią też rabaty i donice z nasadzeniami.
Wartość Bulwarów Chrobrego
Wizualizacje prezentujące zmiany ukazują, jak nowa przestrzeń nabrzeża będzie zintegrowana z otoczeniem. W planach rewitalizacji istotne jest także to, żeby Bulwary Chrobrego nie tylko odzyskały swoją estetykę, ale także stały się miejscem aktywności społecznej, rekreacji i kultury. W chwili obecnej Bulwary Chrobrego, pomimo swojej historycznej i kulturowej wartości, nie generują zysków komercyjnych, co utrudnia ich utrzymanie, co również powinno się zmienić po przekształceniach. Plany rewitalizacji nie obejmują samych Bulwarów Chrobrego, ale stanowią część szerszej strategii. Miasto planuje przejęcie również zabytkowej zabudowy dawnej rzeźni na Łasztowni, co jest kolejnym krokiem w kierunku odzyskania kontroli nad kolejnym zaniedbanym obszarem.
Rewitalizacja szczecińskich Bulwarów Chrobrego – metryczka projektu
Lokalizacja: Szczecin / Polska
Projekt: pracownia architektoniczna Projektownia
Typ: przestrzeń miejska
Rok: planowany
Zdjęcia: materiał prasowy
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze