kızılay odtülüler dershane

Porady

Punkty kotwiczenia — czym są i jaką pełnią rolę?

Prace wykonywane na wysokościach wymagają użycia specjalistycznego sprzętu, który jest w stanie uchronić pracowników przed upadkiem lub ograniczyć jego negatywne następstwa. Rozwój nowych technologii sprawia, że systemy kotwiczące oferowane przez producentów można stosować na różnego rodzaju konstrukcjach, praktycznie o dowolnej strukturze. Ponadto urządzenia kotwiczące mogą być wykorzystywane jednakowo na zewnątrz, jak i w przestrzeniach zamkniętych. Dowiedz się więcej o punktach kotwiczenia z naszego artykułu, przygotowanego przy współpracy z HIGHTECH

Prace wykonywane na wysokościach wymagają użycia specjalistycznego sprzętu, który jest w stanie uchronić pracowników przed upadkiem lub ograniczyć jego negatywne następstwa. Rozwój nowych technologii sprawia, że systemy kotwiczące oferowane przez producentów można stosować na różnego rodzaju konstrukcjach, praktycznie o dowolnej strukturze. Ponadto urządzenia kotwiczące mogą być wykorzystywane jednakowo na zewnątrz, jak i w przestrzeniach zamkniętych. Dowiedz się więcej o punktach kotwiczenia z naszego artykułu, przygotowanego przy współpracy z HIGHTECH https://systemyasekuracyjne.com

Czym są punkty kotwiczące?

Punkty kotwiczenia wchodzą w skład stałego systemu asekurującego, którego głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pracownikom wykonującym swoje obowiązki na wysokości. Funkcją systemów tego typu jest nie tylko zabezpieczenie użytkownika przed upadkiem z wysokości, ale również ograniczenie jego ewentualnych następstw. System asekuracji dachowej złożony z pojedynczych punktów asekuracji lub punktów kotwiczących i pozostałych elementów może być zamontowany do różnego rodzaju powierzchni o dowolnym stopniu nachylenia.

Funkcjonalność tego typu rozwiązań sprawia, że może być on zastosowany przy pracach wysokościowych na dachach płaskich, wieżach czy kominach. Ponadto każdy punkt kotwiczenia musi mieć stosowny certyfikat potwierdzający jego zgodność z normę EN 795. Dla skuteczności działania systemów ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie punktów kotwienia. Urządzenia muszą znajdować się na wysokości uniemożliwiającej kontakt pracownika z podłożem w razie upadku. 

Czym charakteryzują się punkty kotwiczenia?

Aby punkty kotwienia mogły spełniać swoją funkcję, muszą być odpowiednio dobrane do konstrukcji dachu, rodzaju podłoża (z uwzględnieniem grubości warstwy izolacyjnej) czy przeznaczenia konkretnego punktu asekuracji. Pojedyncze punkty kotwiczenia zabezpieczające przed upadkiem z wysokości mogą być zamontowane zarówno przed, jak i po założeniu izolacji dachu. Producenci posiadają w swojej ofercie rozwiązania umożliwiające instalację punktów kotwiczących do betonu, drewna czy metalu.

Od rodzaju i jakości wykonania punktów kotwiczących uzależniona jest liczba użytkowników, którzy mogą być jednocześnie skutecznie zaasekurowani. Niektóre systemy asekuracji mogą zabezpieczać przed upadkiem z wysokości nawet trzech użytkowników. Pojedynczy punkt kotwiczący najczęściej wyprodukowany jest ze stali nierdzewnej, która ma doskonałe właściwości wytrzymałościowe. Urządzenia tego typu muszą spełniać określone normy przewidziane przez odpowiednie przepisy.

Punkty kotwiczenia stanowią doskonałą alternatywę dla asekuracji linowej. W miejscach nienadających się do zastosowania poziomych systemów asekuracji słupki kotwiczące są w stanie zapewnić pełną ochronę osób pracujących na wysokości. Tego typu rozwiązania ze względu na ekonomię są często stosowane na wielkopowierzchniowych halach magazynowych oraz konstrukcjach wyposażonych w dużą ilość instalacji.

Jakie wyróżniamy rodzaje punktów kotwiczących?

Pojedyncze punkty asekuracyjne wykorzystuje się do wpięcia lonży i urządzenia samohamownego. Ma to na celu zapobieganie upadkom z wysokości lub zminimalizowanie jego bezpośrednich skutków. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy wykorzystuje się różne typy zakotwiczenia. Od ich właściwego doboru często zależy zdrowie i życie pracowników. Wyróżniamy następujące typy punktów kotwiczenia:

Stałe punkty kotwiczenia — jak sama nazwa wskazuje, są to urządzenia służące do asekuracji osób pracujących na wysokości, które montuje się do określonej struktury na stałe. Zakotwienia tego typu sprawdzą się przy wykonywaniu większości prac wysokościowych. Można je instalować na powierzchniach pionowych, poziomych i pochyłych. Przykładowo można je stosować na dachach o różnym kącie nachylenia, turbinach wiatrowych, mostach czy miejscach usytuowanych wysoko wymagających systematycznej inspekcji. Zaletą stałych punktów kotwienia jest duża łatwość obsługi.

Tymczasowe punkty kotwiczenia — stosuje się je w obszarach, gdzie niemożliwie jest zainstalowanie stałego zakotwienia lub w miejscach wymagających okresowej kontroli. Rozwiązania tego typu muszą być lekkie i poręczne, żeby można je było łatwo przetransportować we wskazane miejsce, a także proste w użyciu. Punkty tymczasowe muszą mieć oznakowania CE i są zaliczane do środków ochrony indywidualnej. Można je przymocować m.in. do framug drzwiowych czy otworów okiennych. Przykładem przenośnych punktów kotwiczących są trójnogi, żurawiki, podciśnieniowe punkty asekuracyjne.

Pionowe systemy kotwiczące — składają się z kilku punktów kotwiących połączonych ze sobą metalową linką. Dzięki temu rozwiązaniu pracownik może bezpiecznie przemieszczać się na całej długości systemu bez konieczności przepinania się do kolejnego punktu kotwiczenia. Pionowe systemy kotwiczące skutecznie zabezpieczają osoby podczas prac wysokościowych na turbinach wiatrowych, drabinach czy wieżach komunikacyjnych.

Innym rodzajem pionowego systemu asekurującego jest sztyca, która składa się z adaptera instalowanego do drabiny oraz punktu kotwiczenia, do którego wpina się urządzenie samohamowne. Pracownik zabezpieczony sztycą może bezpiecznie i wygodnie wykonywać swoje obowiązki podczas korzystania z drabiny oraz w miejscu wyjścia z drabiny. Jednocześnie z zestawu może korzystać tylko jedna osoba.

Poziome systemy asekuracyjne — umożliwiają pracownikom bezpieczne poruszanie się po określonej przestrzeni poziomej. Zadaniem systemów tego typu jest zapobiegnięcie zbliżeniu się użytkownika do miejsc niebezpiecznych, a także zapobieganie upadkom z wysokości. Poziome systemy asekuracyjne mogą składać się ze stałych lub tymczasowych punktów kotwiących połączonych linką.

Przed montażem systemu należy obowiązkowo skonsultować się z odpowiednią osobą, która sprawdzi jego parametry techniczne. Rozwiązanie tego rodzaju zapewnia pracownikom wykonującym zadania na wysokości większą przestrzeń roboczą oraz poprawia ich mobilność.

Specjalne systemy asekuracyjne

Systemy asekuracyjne chroniące przed upadkiem z wysokości mogą być zastosowane również w przestrzeniach zamkniętych takich jak serwisy autobusowe, parki maszynowe czy kolejowe zakłady naprawcze. Specyfika takich miejsc sprawia, że trudno jest zastosować gotowe systemy chroniące przed upadkiem z wysokości. Konstrukcje tego typu muszą nie tylko zapewnić użytkownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa, ale także zadbać o ich komfort i wygodę.

Podsumowanie

Punkty asekurujące stanowią integralny element systemu zabezpieczającego osoby wykonujące prace wysokościowe. Ich rolą jest niedopuszczenie do sytuacji, w której pracownik wskutek upadku doznałby uszczerbku na zdrowiu bądź stracił życie. Punkty kotwiczące dostępne na rynku różnią się wzajemnie m.in. materiałem, z którego są wykonane czy zastosowaniem. Mogą być wykorzystywane samodzielne jako pojedyncze punkty kotwiczące np. zaczep linowy lub jako składowe bardziej złożonych systemów asekuracyjnych. Każdy punkt kotwienia, który chcemy zastosować podczas prac na wysokości, powinien mieć odpowiedni atest.

Artykuł sponsorowany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!