kızılay odtülüler dershane

Świat

Park Rivergreens z punktem widokowym w Indiach

Godrej Rivergreens, zaprojektowany przez StudioPOD, to unikalne zintegrowane osiedle, zlokalizowane na przedmieściach miasta Pune w zachodnich Indiach, w pobliżu rzeki Mula-Mutha.
Projektanci skupili się na stworzeniu gęstej, a jednocześnie przestronnej zabudowy, wykorzystującej ukształtowanie terenu, służącej aktywności fizycznej, pracy i odpoczynkowi.

Godrej Rivergreens, zaprojektowany przez StudioPOD, to unikalne zintegrowane osiedle, zlokalizowane na przedmieściach miasta Pune w zachodnich Indiach, w pobliżu rzeki Mula-Mutha.Projektanci skupili się na stworzeniu gęstej, a jednocześnie przestronnej zabudowy, wykorzystującej ukształtowanie terenu, służącej aktywności fizycznej, pracy i odpoczynkowi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:  Opera Park w Kopenhadze

Park Rivergreens i jego związki z naturą

Motywem przewodnim projektu parku Rivergreens było odpowiednie zabezpieczenie i wykorzystanie licznych wąwozów, ochrona istniejącej zlewni rzeki Mula-Mutha i zmapowanie obiegu wody. Efektem prac było stworzenie wielu stref o różnym przeznaczeniu. Centralne miejsce zajmuje park wąwozowy, służący przede wszystkim rekreacji. Chodnik wiszący wśród istniejących drzew pozwala mieszkańcom zbliżyć się do natury i z wyższego poziomu obserwować przestrzeń. Konstrukcja ta łączy się z Machaan, czyli wieżą obserwacyjną i tarasem, umieszczoną 15 m nad poziomem parku, zapewniając odwiedzającym panoramiczne widoki na cały park wąwozowy i rzekę Mula Mutha. Oprócz zachowanego drzewostanu w parku z punktem widokowym nie zabrakło innych roślin, przede wszystkim gatunków rodzimych. W wielu miejscach, zwłaszcza przy licznych ścieżkach spacerowych i rowerowych, zaaranżowano rabaty z roślinami ozdobnymi, kwitnącymi, bylinami i trawami.

Funkcjonalne strefy parku Rivergreens

Park wąwozowy w Rivergreens ma dedykowane strefy do medytacji, biwakowania, pikników i organizowania wystaw. Nie zabrakło tu także miejsc dla najmłodszych – place zabaw zostały skonstruowane w taki sposób, aby wpisały się w istniejący krajobraz i stanowiły z nim zintegrowaną całość. Park wąwozowy połączony jest ze szkołą oraz wpisany w rozległą sieć komunikacyjną, dzięki czemu każdy mieszkaniec okolicy ma do niego swobodny dostęp, bez konieczności częstego przechodzenia przez ruchliwe ulice. W centralnej części Rivergreens znajdują się obiekty sportowe, takie jak tor biegowy na 100 m, ścieżka do joggingu, boisko do piłki nożnej, boiska do krykieta i koszykówki. Oprócz tego park obejmuje pole golfowe i zewnętrzną siłownię. Budynki znajdujące się na terenie Rivergreens stanowią z kolei centrum kulturalne przestrzeni. Oprócz przestrzeni sportowych, zlokalizowane są w nich biblioteki i sale przeznaczone do organizowania spotkań, wystaw, prelekcji.

Park Rivergreens – metryczka projektu

Lokalizacja: Pune / Indie
Projekt: StudioPOD
Typ: przestrzeń miejska
Rok: 2023

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!