kızılay odtülüler dershane

Polska

Metamorfoza placu dworcowego im. Olgi „Kory” Sipowicz w Opolu

W 2018 r. rozpoczęła się metamorfoza opolskiego placu dworcowego, a po nieco ponad jedenastu miesiącach prace te dobiegły końca. Projekt rewitalizacji placu przy stacji Opole Główne został wyłoniony w ogólnopolskim konkursie, w którym zwyciężyła koncepcja pracowni SN Architekci z Opola. Wykonawcą prac była z kolei firma BEST OPEBEL. Inicjatywa radnych Klubu Arkadiusza Wiśniewskiego zaowocowała także ogłoszeniem konkursu na patrona placu, który nosi teraz imię Olgi „Kory” Sipowicz, legendarnej wokalistki grupy Maanam i ikony opolskiego festiwalu.

W 2023 r. rozpoczęła się metamorfoza opolskiego placu dworcowego, a po nieco ponad jedenastu miesiącach prace te dobiegły końca. Projekt rewitalizacji placu przy stacji Opole Główne został wyłoniony w ogólnopolskim konkursie, w którym zwyciężyła koncepcja pracowni SN Architekci z Opola. Wykonawcą prac była z kolei firma BEST OPEBEL. Inicjatywa radnych Klubu Arkadiusza Wiśniewskiego zaowocowała także ogłoszeniem konkursu na patrona placu, który nosi teraz imię Olgi „Kory” Sipowicz, legendarnej wokalistki grupy Maanam i ikony opolskiego festiwalu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Fabryka Pełna Życia w miejscu dawnej fabryki Defum w Dąbrowie Górniczej

Nowa zielona przestrzeń przed opolskim dworcem

Plac dworcowy w Opolu im. „Kory” przekształcił się w zielony skwer, oferujący korzyści nie tylko podróżnym, lecz także mieszkańcom stolicy województwa. Kluczowym elementem nowej przestrzeni są okrągłe, wypukłe kopce pokryte trawą z rolki, pomiędzy którymi przechodzą liczne alejki. Wymieniona została także nawierzchnia placu, która teraz wykonana jest z prostokątnych płyt. Projekt metamorfozy placu dworcowego w Opolu zakładał także wykonanie placu zabaw z trampolinami i zjeżdżalniami oraz ustawienie parkowych ławek. Dzięki takiemu przygotowaniu plac stał się nie tylko miejscem sprzyjającym oczekiwaniu na pociąg czy autobus, ale też strefą zachęcającą do spacerów czy relaksu.

Roślinność placu dworcowego w Opolu

W ramach rewitalizacji placu dworcowego im. Olgi „Kory” Sipowicz w Opolu zastosowano różnorodne rośliny, które przyczyniły się do urozmaicenia przestrzeni i stworzenia przyjemnego otoczenia. Wśród zasadzonych gatunków roślin znaleźć można zarówno drzewa, jak i byliny czy rośliny cebulowe. Projektanci i wykonawcy zadbali o to, żeby zasadzone drzewa były od razu sporych rozmiarów, dzięki czemu szybko będą mogły zapewnić odpoczywającym cień w upalne dni. Znalazły się tu platany klonolistne i glediczje trójcierniowe. Łącznie na placu dworcowym pojawić się ma 50 drzew. Nasadzenia uzupełni 170 roślin cebulowych i ponad 3000 sadzonek rozplenic japońskich, które także zimą będą dbały o estetykę placu. Prace nad placem dworcowym kosztowały ponad 12 milionów złotych.

Metamorfoza placu dworcowego im. Olgi „Kory” Sipowicz – metryczka projektu

Lokalizacja: Opole / Polska
Projekt: SN Architekci
Wykonawca: BEST OPEBEL
Typ: przestrzeń miejska
Rok: 2023
Zdjęcia: opole.pl

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!