Realizacja projektu leśnego ogrodu zlokalizowanego pod Warszawą, stworzonego przez pracownię out.FORM, rozpoczęła się w 2021 r., a zakończyła dwa lata później. Nowoczesna przestrzeń nawiązująca z jednej strony do dzikości przyrody, a z drugiej harmonijnie współgrająca z architekturą domu, stanowi miejsce sprzyjające relaksowi w otoczeniu wiekowych sosen.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pełen barw ogród w Sowlanach
Leśny ogród przy nowoczesnej stodole
Głównym wyznacznikiem dla architektów ze studia out.FORM była przede wszystkim bryła domu właścicieli posesji, w formie nowoczesnej stodoły. Duże okna, elewacja z drewna i prosta konstrukcja zdefiniowały ostateczny kształt leśnego ogrodu. Nie bez znaczenia była również zastana forma działki, z wiekowymi, wysokimi sosnami. Projekt ogrodu został starannie przemyślany, tak aby maksymalnie wyeksponować widoki z wnętrza domu. Taras przylegający do budynku zyskał ażurowe zadaszenie, w które wkomponowana została jedna z sosen rosnących na działce. Działanie to w pełni pokazuje charakter ogrodu i stosunek do przyrody zarówno właścicieli posesji, jak i projektantów. Taras z meblami wypoczynkowymi, z drewnianym podłożem, nie jest jedynym miejscem przeznaczonym do wypoczynku. Drugie stanowi prosta altana o korespondującej z tarasem konstrukcji, z klimatycznym oświetleniem schodków i dekoracyjnym elementem na jednej ze ścian.
Stonowana roślinność leśnego ogrodu
W leśnym ogrodzie nie powstało zbyt wiele ścieżek. Trakty ułożone z prostych betonowych płyt lub z nawierzchnią żwirową, umieszczono w miejscach ku temu niezbędnych, tworzących przejścia pomiędzy konkretnymi częściami działki. Sama przestrzeń leśnego ogrodu jest wolna od projektowo wyznaczonych ścieżek, co podtrzymuje jego naturalność. Bezpośrednio do domu przylega rabata z betonowym obrzeżem, stylem nawiązująca nieco do minimalistycznego ogrodu japońskiego, z karłowatą sosną w formie kuli, ozdobnym głazem i niskimi kępami traw ozdobnych. Do tego fragmentu leśnego ogrodu przylega żwirowa ścieżka łącząca dom z altaną. Rabaty zaprojektowano głównie w strefie granicznej ogrodu, przy domu i altanie. Zajmują je przede wszystkim niskie odmiany krzewów iglastych, roślin zimozielonych i paproci. Kolorystyka leśnego ogrodu opiera się na zieleni, dlatego też nie zdecydowano się na wprowadzenie roślin intensywnie kwitnących. Zieleń subtelnie przełamują hortensje i wrzosy. Rabaty wysypano korą kamienną, w wielu miejscach ułożono także sporej wielkości głazy, pełniące funkcję ozdobną i różnicującą przestrzeń.
Leśny ogród – metryczka projektu
Lokalizacja: okolice Warszawy / Polska
Projekt: Pracownia out.FORM
Typ: ogród prywatny
Rok: 2023
Zdjęcia: Tom Kurek
|
|
|
|
|
|
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze