W Dąbrowie Górniczej trwa realizacja projektu rewitalizacyjnego na terenach starej fabryki Defum. Trwające trzy lata konsultacje społeczne obejmowały szereg działań informacyjnych i edukacyjnych. Efektem było wypracowanie koncepcji zagospodarowania obszaru fabryki, dostosowanej do potrzeb mieszkańców i przedsiębiorców. Projekt nowej przestrzeni publicznej o nazwie Fabryka Pełna Życia opracowany został przez koszalińskie biuro architektoniczne Analog.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Przystań Widna 2A w Gdyni
Komunikacja i ekologia w Fabryce Pełnej Życia
Realizacja projektu Fabryka Pełna Życia rozpoczęła się od zakupu pofabrycznego terenu. Prace nad stworzeniem nowej miejskiej przestrzeni zostały przewidziane na najbliższe dziesięć lat. Będzie to nie tylko miejsce zatrudnienia dla 3000 osób, ale i atrakcyjna strefa rekreacyjna. Projektantom i inwestorom zależało przede wszystkim na ożywieniu stopniowo wyludniającej się części miasta. Fabryka Pełna Życia będzie połączona z dworcem kolejowym i Pałacem Kultury Zagłębia, tworząc jednolitą i dobrze skomunikowaną z resztą miasta strefę. Istotnym aspektem jest także ekologia: w projekcie pojawia się sporo zieleni, zachęcającej mieszkańców do spędzania czasu na wolnym powietrzu. Na terenie Fabryki Pełnej Życia znajdą się zielone dachy i ogrody deszczowe. Elementami inwestycji będą także instalacje służące gromadzeniu i ponownemu wykorzystaniu wody opadowej, pompy ciepła i fotowoltaika.
Społeczne i rekreacyjna rola Fabryki Pełnej Życia
Przemysłowa historia okolicy również znajdzie odzwierciedlenie w nowych przestrzeniach Fabryki Pełnej Życia. W wielu miejscach pojawią się nawiązania do historii miasta i charakterystycznych dla okolicy obrabiarek. Będą to zarówno większe instalacje, jak i symboliczne niuanse. Rozłożenie prac na wiele lat umożliwi inwestorom stopniowe udostępnianie budynków. Jako pierwsze swoją nową siedzibę w Fabryce Pełnej Życia ma otworzyć Centrum Aktywności Obywatelskiej. Powstać ma tam również Centrum Senioralne i Integracji Międzypokoleniowej oraz scena dla Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. Założenia projektowe kreują Fabrykę Pełną Życia jako miejsce interesujące zarówno dla osób młodych, jak i seniorów. W pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Nowe centrum mające w swej ofercie liczne zajęcia kulturalne ma przyciągnąć i zintegrować lokalną społeczność, a jednocześnie być miejscem służącym rekreacji – głównie dzięki zagospodarowaniu przestrzeni wokół nowego kompleksu. Na rewitalizację dawnej fabryki Defum miasto pozyskało 78 mln zł dofinansowania z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, w opracowaniu są kolejne wnioski o dofinansowanie poszczególnych etapów inwestycji.
Fabryka Pełna Życia – metryczka projektu
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza / Polska
Projekt: Analog
Typ: przestrzeń miejska
Rok: planowany
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze