kızılay odtülüler dershane

Ogrody Prywatne

0gródek przy domu jednorodzinnym

Niewielki ogródek przylegający do domu jednorodzinnego zaprojektowany został przez Katarzynę Warańską z pracowni KRES-KA.

Niewielki ogródek przylegający do jednorodzinnego domu o klasycznej bryle zaprojektowany został przez Katarzynę Warańską z pracowni KRES-KA. Chociaż prace były wykonane na początku 2023 r. już w tym samym sezonie można było oglądać zachwycające efekty prac, przede wszystkim kwitnienie licznych bylin i traw. Ogród przy domu jednorodzinnym został podzielony na strefy, zarówno tę rekreacyjną, jak i ozdobną.

Kamienie w ogródku przy domu jednorodzinnym

Głównym elementem przyciągającym wzrok podczas spacerowania po ogrodzie przy domu jednorodzinnym jest ścieżka ułożona z naturalnych kamieni, przecinająca przestrzeń i nadająca jej struktury. Ścieżka ta, chociaż minimalistyczna, komponuje się z elewacją domu i innymi elementami ogrodu. Prowadzi ona do bramki wejściowej, umieszczonej w ciągu ogrodzenia wykonanego z gabionów. Również i tutaj wykorzystane zostały kamienie – stanowią one zarówno ogrodzenie, jak i konstrukcje wewnątrz ogrodu, tworzące kameralne, osłonięte od wiatru zakątki. Część z nich wykorzystana została jako podwyższenie rabat, dzięki czemu przestrzeń zyskała dodatkowej dynamiki.

Ogródek przy domu

ddd

Ogródek przy domu

Minimalistyczne nasadzenia pełne kolorów

Rabaty z bylinami zlokalizowane są głównie przy ogrodzeniu, pełnią one funkcję ozdobną, jednocześnie pozostawiając sporo miejsca na rekreację. Wśród nasadzeń dominują jeżówki, hortensje i trawy ozdobne, tworzące zróżnicowane i atrakcyjne wizualnie kompozycje. W kilku miejscach ogrodu przy domu jednorodzinnym posadzono też nieco wyższe ozdobne drzewa liściaste. Rabaty wypełnione zostały korą ozdobną, co minimalizuje konieczność ich pielęgnacji i korzystnie wpływa na utrzymanie wilgotności w glebie. W jednym z narożników ogrodu, przy tarasie, umieszczony jest drewniany domek dla dzieci. Konstrukcja tego małego domku przypomina właściwy dom właścicieli, co dodaje uroku całej przestrzeni. Umieszczenie go przy tarasie umożliwia wypoczywającym na nim rodzicom stałe czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci.

Ogródek przy domu jednorodzinnym – metryczka projektu
Lokalizacja: Polska
Projekt: Katarzyna Warańska KRES-KA
Typ: ogród prywatny
Rok: 2023

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!