
Katowicki projekt „Laboratorium Rawa” otrzymał nagrodę specjalną w XVII Konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2023 r. Konkurs organizowany przez Towarzystwo Urbanistów Polskich w ciągu kilkunastu lat docenił szereg inspirujących i funkcjonalnych projektów z całej Polski. Inicjatywa „Laboratorium Rawa” realizowana przez uczelnie partnerskie Konsorcjum Akademickiego, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię i Miasto Katowice, ma na celu przekształcenie śródmiejskiego odcinka doliny Rawy i przestrzeni kampusu w park rzeczny.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rewaloryzacja Placu Solidarności w Gdańsku
„Laboratorium Rawa” jako przykład prototypowania przestrzeni publicznej
Projekt „Laboratorium Rawa” został doceniony przez jury konkursowe za innowacyjne podejście oraz prototypowanie przestrzeni publicznej, polegające na wdrażaniu tymczasowych rozwiązań, ocenianych pod kątem zastosowania i funkcjonalności. Podejście to, nie tylko w przypadku „Laboratorium Rawa”, ale i innych projektów wpisujących się w ideę prototypowania, uwzględnia redukcję kosztów, zaangażowanie różnych grup użytkowników oraz ciągłą obserwację przestrzeni, umożliwiając dostosowywanie zagospodarowania do bieżących potrzeb społeczności. Inicjatorzy zwycięskiego projektu dążą do tego, aby umieścić naukę w centrum zainteresowań i uczynić ją nadrzędnym elementem, dostępnym dla każdego mieszkańca Katowic. Koncepcje nowych obiektów kampusu tworzone są w taki sposób, aby znajdujące się w nich sale wykładowe i laboratoria stały się interesującym miejscem odwiedzin osób na co dzień nie związanych ze środowiskiem akademickim.


Kompleksowość przekształceń w projekcie „Laboratorium Rawa”
Projekt wyróżnia się kompleksowością przekształceń, obejmując bulwar nadrzeczny, przestrzeń kampusu, ciągi komunikacyjne i tereny zielone. Nagroda została przyznana w celu promowania metody prototypowania jako alternatywy dla tworzenia monumentalnych przestrzeni, umożliwiając testowanie zmian bez długotrwałych zobowiązań. „Laboratorium Rawa” to nie tylko koncepcja przestrzeni, ale także harmonijnego środowiska sprzyjającego interakcji i współpracy między społecznością akademicką a lokalną. Wszystkie elementy łączą się w Sieciowe Centrum Nauki, reprezentujące nową formę promowania wiedzy.

„Laboratorium Rawa” – metryczka projektu
Lokalizacja: Katowice / Polska
Projekt: arch. Paweł Jaworski, arch. Aleksandra Hantkiewicz-Lejman, arch. kraj. Michał Zarzecki
Typ: przestrzeń miejska
Rok: 2023
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze