Miasto Łódź planuje kolejną rewitalizację, tym razem skupiając się na placu Dąbrowskiego. Ostatnia przebudowa tego obszaru miała miejsce w 2009 r. i została uznana za nietrafioną. Zniknęły wtedy drzewa sprzed Teatru Wielkiego, a fontanna nie spełniła oczekiwań. W wyniku konkursu wyłoniono pracownię architektoniczną, która zaprojektowała nową odsłonę placu. Konsorcjum MAMarchitekci i A2P2 przedstawiło kompleksową koncepcję, obejmującą zieleń, zmiany w układzie komunikacyjnym, kształcie fontanny oraz przeniesienie kiosków kwiaciarek do nowych pawilonów.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nowa kładka Kazimierz-Ludwinów w Krakowie
200 drzew na nowym placu Dąbrowskiego
Przyjęty projekt zakłada zwiększenie ilości zieleni poprzez posadzenie drzew w rzędach oraz przekształcenie fontanny w sadzawkę. Największe poparcie społeczne zyskał wariant zakładający zazielenienie placu poprzez dosadzenie ponad 200 drzew. Koncepcja przewiduje także przeniesienie kiosków kwiaciarek do nowych pawilonów na płycie placu. Nowe przejście dla pieszych połączy z kolei centralną część placu z ulicą Knychalskiego. Zmieni się też układ miejsc parkingowych, co ma znacząco wpłynąć na zmniejszenie ruchu samochodowego. W centralnej części placu nadal będzie można jeździć na rolkach i deskorolkach – z myślą o jeżdżących przygotowane zostały elementy urozmaicające jazdę, subtelnie wkomponowane w projekt i nie utrudniające poruszania się po placu.
Etapy prac nad placem Dąbrowskiego
Wszelkie zmiany związane z zazielenianiem placu Dąbrowskiego były szeroko konsultowane z mieszkańcami. Prace budowlane, na których przewidziane zostało kilkanaście miesięcy, mają się rozpocząć w 2025 r. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na projekt budowlany i wykonawczy dla całego obszaru. Przygotowujący projekt architekci z MAMarchitekci i A2P2 mieli wcześniej doświadczenie w projektowaniu dla Łodzi, m.in. przy przebudowie placu Wolności i opracowaniu modelowych rozwiązań dla zielonych ulic.
Zielony plac Dąbrowskiego – metryczka projektu
Lokalizacja: Łódź / Polska
Projekt: MAMarchitekci i A2P2\
Typ: przestrzeń miejska
Rok: planowany 2025
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze